Keby sa o naše meno starali iba informačné dokumenty, v dejinách by bol kráľ Macbeth zapísaný skromne ako celkom štandardný, vládca, ktorý v istom čase spolurozhodoval o osude Škótska. Lenže nie je, pretože postupom času sa do historických záznamov primiešali voľné interpretácie umelcov, a tí v Macbethovi videli nebezpečného tyrana a vraha.
Macbeth odpustí, dnes už sa tým málokto trápi. Pre ľudstvo už nie je dôležitá pravda, ale symbol, ktorý z jeho mena vzišiel. Macbeth je príbehom o vzniku a zhmotňovaní zla, a hoci už v Shakespearovej dráme získal v zásade dokonalú podobu, umelcov ešte stále čosi núti, aby sa k nemu vrátili.
Pred pár mesiacmi o ňom nakrútil mimoriadne pôsobivý film austrálsky režisér Justin Kurzel a dnes je s ním v našich kinách.

Ľudstvo na rozhraní
Keď Škótskom v 11. storočí vládla občianska vojna, Macbeth sa ukázal ako vzorný bojovník. Kráľovi sa páčil. Zrejme by bol chvíľu v jeho priazni, keby sa mu ešte na bojisku nezjavili sudičky, ktoré už nového kráľa videli v ňom a predpovedali mu úlohu vodcu.
Shakespeare v tom videl začiatok ohromnej vnútornej drámy: Macbeth, poháňaný netrpezlivou Lady Macbeth, sa ponáhľal veštbu naplniť. Po mučivom váhaní spriazneného kráľa zabil, aj keď vedel, že ho tento čin navždy zmení a vnesie do jeho života nekonečný nepokoj.