SME

Keď sa na východ slnka pozrie nemecký filmový génius

Projekt 100 priniesol do kín Východ slnka od Wilhelma Murnaua.Multižánrový festival v Košiciach tiež stavia na retro atmosfére a Mesiac fotografie má v programe fotografie Bratislavy od Eduarda Kozicsa.

Východ slnka.Východ slnka. (Zdroj: ASFK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Východ slnka

Kinotip: Projekt 100 

V roku 1929 na historicky prvom udeľovaní Oscarov ocenili členovia americkej filmovej akadémie snímku Východ slnka z roku 1927 za kameru, produkciu a výkon Janet Gaynorovej v hlavnej ženskej role. Autorom bol nemecký filmový génius Fridrich Wilhelm Murnau (1888 – 1931). Do slovenských kín ho teraz prináša Projekt 100.

Po dielach Upír Nosferatu, Fantóm, Faust a ďalších, ktoré definovali zásady filmovej reči, sa Murnau pred chaosom v Nemecku uchýlil do Spojených štátov a Východ slnka bol jeho prvým americkým filmom. Amerika sa mu však stala osudnou, zahynul pri automobilovej nehode v roku 1931.

SkryťVypnúť reklamu

Majstrovské dielo éry nemého filmu Východ slnka je ľúbostným príbehom ženatého mladého muža z vidieckej farmy a svetaznalého mestského dievčaťa, stretnutím a zrážkou dvoch rozdielnych princípov, dvoch odlišných svetov. Žena nahovára farmára, aby zavraždil manželku, predal farmu a odišiel s ňou do mesta. Muž sa rozhodne manželku utopiť, ale pokus o vraždu sa zmení na výlet  do mesta, kde manželia oživia svoju lásku. Cestou naspäť však žena v búrke vypadne z loďky a zmizne vo vlnách.

Hoci je film americký, Murnau sa inšpiroval novelou Hermanna Sudermanna Cesta do Tilsitu a pri jej realizácii sa obklopil nemeckými spolupracovníkmi. Ústupkom americkým producentom bolo obsadenie, hoci v nemom filme nie až také podstatné. A zásadná zmena: zo stredoeurópskej tragédie k americkému happy endu. 

SkryťVypnúť reklamu

Murnau obohatil svoj expresionizmus o vyložene americké prvky melodrámy, thrilleru i grotesky. Vidiek zobrazuje ako tajomný a snový pomocou expresionistických postupov, vrátane práce so svetlom, tieňmi, uhlami záberov, plánmi, montážou či dvojexpozíciou. Vidiečania tvoria pospolitosť, ktorá žije spolu a zaujíma sa o seba. Murnauov vidiek je skôr stredoveký a stredoeurópsky. Mesto je naproti tomu realistické, dynamické, materialistické, moderné, americké. Automobily, mrakodrapy, elektrina, holičský salón veľký ako fabrika, fotoateliér, zábavný park a ulice preplnené veľkomestskou hektikou sú dokonalým protipólom dediny. Iným časom. Iným svetom. Toto delenie sa prenáša i do postáv, ich charakterov, motivácie, konania, ale aj do herectva. 

Nemecký filmár využil filmovú melodrámu aj na zobrazenie svojho vlastného vnútorného sveta. Žena z mesta sa stáva symbolom moderného, dynamického sveta, ktorý však môže byť aj povrchný, bezcitný a cynický. Vidiek je starou vlasťou, pomalou, nedvižnou, odolávajúcou zmenám a občas komickou ako prasiatko v lunaparku. No zároveň je zárukou istoty, zázemia, morálky, domova a bezpečia.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Východe slnka ešte víťazí vidiek. Všetkým je však jasné, že je to len dočasné víťazstvo.

Miloš Ščepka

 

Matrioshka

FESTIVAL/ Košice

Komunistický prevrat po druhej svetovej vojne, okupácia Československa  a následná normalizácia v sedemdesiatych rokoch aj neskorší boj za slobodu a demokraciu. Absurdných tortúr Čechoslovákov počas totalitného režimu bolo viac než dosť. Umelecká tvorba je často najlepšou cestou, ako vzbudiť záujem mladých ľudí o témy, ktoré sú pre nich „retro“. Chce sa o to postarať multižánrový festival v Košiciach, ktorý počas siedmich dní prinesie sedem podujatí na siedmich rôznych miestach.

Otvorí ho originálnou výstavou zápalkových nálepiek z 50. a 60. rokov, ktoré svojho času úspešne plnili úlohu propagandy, reklamy či pracovných náborov. Ďalšie večery vyplní napríklad aj diskusia o propagande, literatúre či hudbe, kvíz o socializme a mnohé stránky života, ktoré súčasná mladá generácia už nepozná, odhalí film o spevákovi kapely Psí vojáci Filipovi Topolovi a divadelné predstavenie o Karlovi Krylovi. Podrobnejšie informácie o festivale nájdete na stránke www.matrioshka.sk.

SkryťVypnúť reklamu

 

Eduard Kozics – Fotograf Bratislavy

VÝSTAVA/ Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku SNM, Bratislava

Jeden z najlepších svetlomaliarov celej kráľovskej koruny. Podobné prívlastky často uštedrovala dobová tlač Eduardovi Kozicsovi, pôvodne stužkárskemu tovarišovi, ktorý sa postupne od maľovania portrétov vypracoval až na uznávaného fotografa. Fotografoval všetko, no výhradne z prostredia Bratislavy – významné osobnosti, pamiatky, architektúru, zachytil všetky mestské zákutia aj pomaly sa odvíjajúci život ich obyvateľov.

Ľudia do jeho ateliérov veľakrát neprišli len po svoj portrét, radi sa s ním rozprávali a prezerali si jeho exponáty. Jeho fotografie získali ocenenia na výstavách v Paríži v roku 1867 i 1870, v Hamburgu 1868 či v Linzi v roku 1872, zúčastnil sa aj na svetovej výstave fotografie vo Viedni. Najstaršej fáze jeho tvorby je venovaná výstava v rámci festivalu Mesiac fotografie.

SkryťVypnúť reklamu

Monika Grešová

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu