Koncert / Stará tržnica Bratislava 19.00
Dežo Ursiny nebol autorom hitov, slovenské rádiá ho nehrajú desaťkrát denne. Jeho tvorba, ktorá tvrdohlavo mierila proti vkusu väčšiny, však ovplyvnila niekoľko generácií umelcov a dodnes patrí k tomu najkvalitnejšiemu, čo na našej hudobnej scéne vzniklo. Na jar to bolo dvadsať rokov, čo zomrel. Pri tejto príležitosti sa koná dnešný koncert Big Beat Deluxe: Lekcia Ursiny.
„Ursiny je výnimočný zjav, spolu s Mariánom Vargom patrili ku kráľom domáceho bigbítu,“ hovorí organizátor koncertu Ladislav Snopko, ktorý v deväťdesiatych rokoch inicioval aj Cenu Deža Ursinyho. „Počúvať jeho hudbu si vyžaduje čas, skladby postupne odhaľujú svoju hĺbku. Najkrajšie je dostať sa cez ne k sebe samému.“
Na štvrtkovom bratislavskom koncerte v Starej tržnici sa zíde zaujímavá vzorka hudobníkov z Česka a zo Slovenska, ktorí budú spievať naživo. Každý z nich zaspieva tri pesničky podľa vlastného výberu. Prídu Jana Kirschner, Miro Žbirka, kapela Talent Transport či David Koller a viacerí ďalší.

„O hudbe Deža Ursinyho by sme mali vedieť tak, ako vieme o Dubčekovi či o udalostiach roku 1968. Ak sa chcú mladí vzdelávať, mali by siahnuť po jeho tvorbe,“ hovorí pre SME folková speváčka Katarzia, jedna z účinkujúcich. Ursinyho skladby spoznáva postupne čoraz hlbšie, na interpretáciu si vybrala tie, s ktorými sa najviac stotožňuje. Jednou z nich je aj Harakiri: „Ide o veľmi otvorený text bez metafor, nájdeme v ňom viac tém, stavia sa proti pretvárke a otvorene hovorí o tabu, sebectve či rozmaznanosti,“ dopĺňa.
Svoj pohľad na Ursinyho tvorbu má ďalší z vystupujúcich, Peter Lipa: „S Ursinym sme sa dobre poznali, patril k rovnakej bigbítovej generácii, ktorá sa stretávala v bratislavskom V-klube,“ hovorí. Jednou z piesní, ktorú si vybral, je I Wish I Were z obdobia kapely Soulmen. Zodpovedá podľa neho dobovému vkusu, silne ovplyvnenému hudbou Beatles, zároveň je však dôležitou súčasťou Ursinyho nadčasovej muziky.
Na koncerte sa budú premietať aj záznamy z Ursinyho vystúpení. Medzi hosťami bude aj jeho dlhoročný spolupracovník, básnik a textár Ivan Štrpka. Hovorí, že to bude skôr symbolické, veď spievať nevie. Je autorom väčšiny Ursinyho skladieb, spoločne vytvorili jedenásť albumov. Koncert nasníma a vo svojom programe uvedie Rozhlas a televízia Slovenska.
Archív na okraji mesta
Budova archívu v Modre 15. 00
Zatiaľ čo Nemocnicu na okraji mesta si pamätajú televízni diváci z obrazoviek, s Archívom na okraji mesta sa môžu stretnúť v knižnej podobe. Publikácia s týmto názvom predstavuje pútavú monografiu modranskej pobočky Štátneho archívu v Bratislave, ktorá obsahuje množstvo zaujímavostí z našej histórie. Ako prezradil riaditeľ pobočky Juraj Turcsány, priestory archívu skrývajú písomnosti z celej vidieckej oblasti Bratislavského kraja, teda okresov Pezinok, Senec a Malacky.

Dajú sa tu nájsť poklady, ako je pozemková kniha z Modry ešte z roku 1437, ale aj množstvo aktuálnych dokumentov, pretože napriek digitálnej ére „lajstrov“ v našom živote je čoraz viac. Budova archívu, kde sa dnes o 15.00 h nová publikácia prezentuje, stojí naozaj na okraji Modry. Určite by sa však na okraji záujmu nemalo ocitnúť samotné archívnictvo. Verme, že k tomu nová kniha prispeje. (kam)
Na konci s dychom
KINOTIP/ Divadlo Aréna, Bratislava 20.00
Na povrchu je to príbeh o pár temných dňoch v živote dvoch bludných mladých milencov v Paríži, ktorý sa stal ich dočasným domovom. On je zlodej áut a chuligán, ktorý je na úteku po vražde policajta. Ona je americká emigrantka a pouličná predavačka novín, ktorá príležitostne píše vlastné príbehy. Režisér Jean-Luc Godard sa však vo filme riadil vlastnou logikou, vymýšľal svojský fragmentárny jazyk, ktorým zobrazoval bezstarostnú mládež, hektické strihy zároveň znemožňovali akékoľvek žánrové zaradenie.

Aj samotný Jean-Paul Belmondo, ktorý vo filme stvárnil cynického no príťažlivého gangstra, bol prekvapený, aké pozitívne ohlasy film získal. Ihneď po jeho dokončení bol vraj presvedčený, že žiadny distributér nevezme na seba riziko uviesť niečo také trúfalé v kinách. Nečakal, že film sa okamžite stane klasikou francúzskej novej vlny, ktorá odštartuje jeho slávnu kariéru. Film ocenený Strieborným medveďom na MFF Berlinale je dnes ďalším zo série premietaní ultimatívneho kina Aréna, predchádzať mu bude ešte československý televízny film Amok s Ivanom Mistríkom. (mog)