V roku 2008 bolo v čínskej provincii Sečuán ničivé zemetrasenie. Pri katastrofe sa v dôsledku použitia nevhodných materiálov zrútilo dvadsať škôl a zomrelo vyše päťtisíc žiakov. Nešťastie aj mená obetí sa čínska vláda snažila utajiť, no výtvarník Aj Wej-wej sa na miesto tragédie vybral a zo zrúcanísk dal povyťahovať roxory, ktoré vo svojej dielni poukladal do veľkého pôsobivého obrazca seizmickej vlny. Inštalácia vážila deväťdesiat ton, nazval ju Stright.
Aj Wej-wej je na celom svete známy ako disident, angažovaný umelec, neprestajný kritik čínskej vlády, čo vo svojich dielach reaguje na porušovanie ľudských práv a obmedzovanie slobody prejavu. Dnes ho nájdete v Londýne, kde mu Kráľovská akadémia umení pripravila retrospektívu – má taký úspech, že pre ňu Royal Academy of Arts musela predĺžiť otváracie hodiny.

Jej súčasťou jej mimoriadne pôsobivá inštalácia Stright. Steny výstavnej miestnosti sú pri nej pokryté hrozivo dlhým zoznamom obetí. Inštaláciu dopĺňa film, v ňom sú okrem procesu tvorby, zbierania materiálu a zisťovania utajovaných informácií zaznamenané aj chvíle hneď po nešťastí, ktoré sa bežne z etických dôvodov nezverejňujú.
Mrazivé zábery na bezvládne detské telá vynášané z trosiek budov a ich márne resuscitovanie niektorí návštevníci zvládajú len s ťažkosťami.
Peniaze má z internetu
Londýn si vybral jeho ikonické diela, medzi nimi je váza zo série nádob z dynastie Chan, ktoré nesú logo Coca- Coly. Nechýbajú ani staroveké vázy namáčané v rôznych farbách či trojica fotografií, ktoré zachytávajú, ako Aj Wej-wej pustil jednu z cenných nádob na zem, aby sa rozbila.
Royal Academy of Arts prichystala čosi aj pre náhodných okoloidúcich, čosi z jeho diela umiestnila hneď na nádvorí galérie. Inštaláciu Tree tvorí osem umelých stromov. Poskladal ich z kusov rozrezaných stromov z čínskych hôr, ktoré sa predávali na trhoch ako bytové dekorácie. Dielo, ktoré má odkazovať na rozmanitosť čínskej spoločnosti, vzniklo vďaka finančnej podpore obyčajných ľudí – Wejwejových fanúšikov či umeleckých nadšencov.
Na internetovej platforme pre verejné financovanie projektov Kickstarter mu na realizáciu diela prispelo tisíctristo ľudí. Vyzbierali vyše dvanásť tisíc libier.



Aká veľká bola jeho cela
Výstava v Anglicku je po dlhom čase prvou, ktorú mohol Aj Wej-wej navštíviť. V roku 2011 ho na pekinskom letisku pri odlete do Hongkongu zadržali a na tajnom mieste ho väznili takmer tri mesiace. Pas mu vrátili až v júli.