Mittel Cinema Fest 2015
Filmový festival / Kino Lumière, Bratislava 18.00
Taliani svoju vyspelú kultúru rozširovali do zvyšku Európy už odnepamäti. Zo slávy Leonarda da Vinci, Giovanniho Boccaccia či Giuseppe Verdiho si neskôr začali ukrajovať aj talianski filmári, ktorí zaujali svojou legendárnou schopnosťou tvoriť podmanivé tragikomédie. Tie im právom závideli celé generácie. Na dlhoročnú tradíciu tohto žánru nadväzujú radi ešte aj dnes a zopár najnovších tento týždeň predstavia na prehliadke toho najlepšieho, čo v talianskej kinematografii vzniklo za posledný rok.
Trinásty ročník festivalu súčasného talianskeho filmu odštartoval už včera projekciou filmu Poslúchaj, ktorý zasadením na okraj Ríma a svetom točiacim sa okolo hedonizmu výrazne pripomína Pasoliniho tvorbu. Celkový výber jedenástich filmov však tvorí mozaiku štýlov a námetov, sú tam diela osvedčených autorov aj mladých debutantov, drámy aj komédie.
„Cítim istú hrdosť, keď vidím, že popri kolektívnych freskách, individuálnych portrétoch, súčasných a kritických filmoch, ktoré fungujú ako sociálna obžaloba, má svoje čestné miesto aj komédia, začínajúca svoju púť svetom po lichotivom verdikte divákov a dokonca aj náročnejšej kritiky,“ teší sa z výberu filmov taliansky novinár a spisovateľ Giorgio Gosetti.
Dnešné premietanie sa začne najlepšou tohtoročnou komédiou, ktorej zahraniční novinári v Taliansku udelili cenu Globi d’Oro. Snímka režiséra Edoarda Lea My a Júlia sa ňou stala možno aj preto, že dodáva absolútny optimizmus a vieru v nemožné. Pozitívne posolstvo v nej šíria traja nespokojní štyridsiatnici, jeden päťdesiatnik a šialená tehotná žena, ktorá sa k nim pridá v ich ešte šialenejšej snahe podnikať v agroturistike. Ani jeden z nich nechce dospieť a čeliť rýchlo sa meniacemu svetu.
Ďalšie filmy počas týždňa prinesú aj naliehavé spoločenské témy, nebude chýbať ani animovaný film. Vôbec po prvýkrát slovenskí diváci uvidia novinku z filmového festivalu v Benátkách Nech žije nevesta od režiséra Ascania Celestiniho alebo drámu Arrianna, ktorá zas potrápi úvahami nad zmyslom ľudskej existencie.
Monika Grešová
Eduard a jeho zázračná cesta
Divadlo / Štúdio 1, VŠMU Zochova Bratislava 17.00
Americká spisovateľka Kate di Camillo nemá vlastné deti, ale jej knižky sa o to viac krútia okolo nich. Venovala im aj tú o zajacovi Eduardovi. Inšpiroval ju vlastný zážitok, keď raz dostala ako vianočný darček elegantného zajaca, potom naň zabudla a pripomenul jej ho až jeden sen, v ktorom ho videla na dne oceánu.

Príbeh veľkého rozmaznaného porcelánového zajaca Eduarda sa začína na Egyptskej ulici. Tam si spokojne žil, zbožňovaný svojou desaťročnou majiteľkou, až kým jej raz na výlete nevypadol z lode.
Ako sa potom dostal z oceánskeho dna a kde všade sa ocitol, je už otázkou dlhej dobrodružnej cesty. Príbeh zaujal študentku bábkoherectva Viktóriu Jenčkovú, ktorá dnes v premiére uvádza Eduarda a jeho zázračnú cestu ako autorský projekt. Režijne a výtvarne ju viedli Katarína Aulitisová a Markéta Plachá.
(ea)
R2 Brothers - Michael Jackson & Queen Tour
Koncert / GES Club, Košice 19.00
Spojenie huslí, cimbalu a pop-rockovej hudby sa môže zdať uletené, funguje však dokonale a vypredáva koncertné sály. Keď bratia Reinerovci začali uvažovať o tejto netradičnej hudobnej kombinácii, hrávali ešte v cimbalovej kapele.

S ňou síce pochodili kus sveta, stále však cítili, že to nie je ono. Ich hlavným cieľom bolo, aby podnietili ľudí vnímať cimbal ako moderný a všestranný hudobný nástroj, ktorý nemá problém s interpretáciou aj v iných hudobných žánroch, nielen v ľudovej hudbe a vo folklóre. Od roku 2014 začali pôsobiť ako bratské duo a do svojho repertoáru zaradili napríklad známe filmové skladby či hity skupiny Queen, Guns n' Roses, Depeche Mode, Coldplay, Justina Timberlaka,
Adele alebo Michaela Jacksona. V decembri obiehajú slovenské mestá v rámci ich prvého turné, po Košiciach sa zastavia ešte v Martine, Bratislave a Kežmarku.
(mog)