Úskalia a slasti jazyka
Krst knihy / Kino Lumiére, Bratislava 17.00
Suchý humor je spätý s Anglickom. Kde má domov ten mokrý, neviem, aj keď základom humoru je vo východiskovej latinčine šťava čiže vlhkosť, čo sa prenieslo aj do angličtiny. Takto a podobne uvažuje vo svojich esejach o slovenčine Pavel Branko. Je kritický, polemický aj ostrý, a pritom kultivovane upozorňuje na naše chyby vo vlastnom jazyku a vyzdvihuje jeho múdrosť.
Nestor filmovej kritiky, publicista, historik a novinár má už 94 rokov, no stále aktívne sleduje, čo sa okolo neho deje. Na poli slovenskej kultúry pôsobí mnohé desiatky rokov. Ako mladíka sa ho dotkla druhá svetová vojna a veľké spoločenské zmeny, neminul ho koncentračný tábor ani pôsobenie v ilegálnej komunistickej strane či politické väzenie. Pôsobil v dvojtýždenníku Film a divadlo, prispieval do mnohých periodík, stal sa rešpektovaným kritikom. V týchto dňoch vychádza jeho publikácia esejí Úskalia a slasti jazyka, ktorú autor osobne predstaví dnes večer v kine Lumiére.
„Je to ‚živý viacfázový generátor‘,“ hovorí herečka, speváčka a jazykovedkyňa Inge Hrubaničová, ktorá bude čítať ukážky z jeho knihy. Pod slovom „generátor" tu má na mysli, že Pavel Branko je skutočný človek premieňač, vyrábateľ, rozmnožovateľ energie a impulzov rôzneho druhu.
„Zvuková asociácia mi umožňuje posunúť chápanie slovného spojenia viacfázový generátor – v súkromnej reči si ním označujem človeka, ktorý je medzigeneračným, viacgeneračným prienikom. Naznačené uvažovanie, vnímanie jazyka, myslím, nás oboch spája. Slová ako otvorená možnosť významu,“ vysvetľuje. „I keď Pavel na niektorých významoch pevne trvá. Ja som väčšmi do vetra. V tom sa zasa líšime.“
(ea)
Pohoda párty
KONCERT/ Urban House, Bratislava 15.00
Dvanásť vypredaných koncertov, vyše šesťtisíc fanúšikov, veľa hitov a ešte viac prídavkov na záver pre rozvášnené davy. Taká je bilancia novembrového koncertného turné Bez ladu a skladu a Pary, ktoré Michal Kaščák nazval najlepším v celej histórii svojej skupiny.
V rámci Pohoda párty dnes podvečer obe kapely pridajú posledný spoločný koncert. Ešte predtým však organizátori festivalu na verejnej tlačovej konferencii vyhlásia dve veľké a niekoľko menších mien budúceho ročníka, ktoré pribudnú k už avizovaným kapelám Sigur Rós, Gogol Bordello a My Baby. Niekoľko indícií zverejnili už aj prostredníctvom sociálnej siete v podobe grafických hádaniek.

Pri jednej sa už teraz mnohí fanúšikovia zhodujú, že by mohlo ísť o rakúskeho hudobníka a DJ-a, ktorý vystupuje pod menom Parov Stelar. Okrem toho na párty zaznie aj koncept novej kampane, šéf portálu Kinema.sk Peter Konečný pustí najlepšie klipy Pohody a prvýkrát si budete môcť pozrieť aj dokument, ktorý minulý rok o festivale nakrútila Petra Všelichová.
(mog)
Krampus: Choď do čerta
KINOTIP
V rakúskom a juhonemeckom folklóre zodpovedá čertovi, ktorý chodí na Mikuláša strašiť deti, dlhovlasé rohaté monštrum s kopytami a dlhým jazykom – krampus. Najnovšie po tejto postave siahol americký režisér Michael Dougherty , ktorý je známy tým, že sa rád púšťa do hororových scenárov. O krampusovi sa dozvedel z jednej vianočnej pohľadnice ešte v roku 2004 a odvtedy bol posadnutý predstavou, že ho raz obsadí do hlavnej úlohy v svojom filme.

To sa mu podarilo až o vyše desať rokov neskôr. Pri vymýšľaní sa inšpiroval aj diabolskými gremlinmi a divák možno vytuší aj inšpiráciu vianočnou klasikou Sám doma. Sám priznáva, že krampusa zámerne zamerikanizoval, vytrhol ho z Európy a zasadil do Ohia. Vianočná idylka, tradície a piesne v kontraste s mrazivo chladnou atmosférou a troškou pekelného ohňa na vianočnom punči pobaví a miestami prinúti aj zakryť si od strachu oči.
(mog)