Američan pochádzajúci z rodiny írskych prisťahovalcov sa narodil v roku 1896 v Minnesote a časť svojho života prežil v Európe. Do Paríža sa odsťahoval pod dojmom zážitkov z prvej svetovej vojny, kde bojoval ako dobrovoľník. Istý čas sa síce ešte živil v Amerike vymýšľaním reklamných hesiel ale po svadbe so spisovateľkou Zeldou Layrovou, ktorá sa stala vzorom mnohých románových postáv, začiatkom dvadsiatych rokov odišiel.
Stal sa z neho rovnako vykorenený a stratený intelektuál ako Hemingway či básnici T. S. Eliot či Ezra Pound. Všetci sa stretávali u spisovateľky Gertrudy Steinovej - v jej salóne hľadali nové životné istoty, nové cesty v umení a literatúre. Obdivovali európsku kultúru.
Americká mládež považovala Fitzgeralda za svojho hovorcu - stotožňovala sa s jeho pohľadom na pokrytecký svet dospelých a znechutením zo snobov. A spisovateľ o tom niečo naozaj vedel, pretože mal autentickú skúsenosť - ešte pred odchodom do Európy sa vďaka úspechu svojho prvého románu dostal medzi newyorskú spoločenskú smotánku.
Mnohé z jeho poviedok majú spoločnú tému - osudovú lásku a stret hrdinu s americkým snom o úspechu a bohatstve. Veľký Gatsby je príbehom mladého muža, ktorý sa z lásky k bohatému dievčaťu prebojuje do jej sveta.
Gatsbyho príbeh rozpráva sused Nick Carraway. Jay Gatsby je veľmi zámožný, a preto aj obľúbený muž. V jeho dome sa konajú nákladné večierky a na jednom z nich Nicka požiada, aby ho spolu so sesternicou Daisy pozval na čaj. Gatsby totiž Daisy už roky miluje, ale pretože bol chudobný, vydala sa za Toma Buchanana. Nick mu vyhovie a z Gatsbyho a Daisy sa stanú milenci. Happy end sa však nekoná a Gatsby príde akurát o svoj sen - Daisy totiž hlbokého citu schopná nie je a miluje skôr veci ako ľudí. Keď treba, svojho milenca pokojne obetuje.
Dezilúzia je častou témou aj ďalších Fitzgeraldových poviedok a kníh.
Rodinnú krízu, aj keď iného typu ako opisoval vo svojich dielach, zažil aj Fitzgerald. Jeho žena Zelda v tridsiatych rokoch duševne ochorela. V týchto rokoch vzrástol aj jeho zájuem o vážne sociálne a politické otázky a prehlbuje sa jeho sociálne cítenie.
Posledné tri roky svojho života prežil Fitzgerald v Hollywoode - písal filmové scenáre. Zomrel v roku 1940 na srdcovú mŕtvicu.