Noc z pondelka na utorok bola pre krajinkárskeho fotografa hviezdnej oblohy Mariána Dujniča šťastnou. Ráno 22. decembra na Facebooku nadšene oznámil svoj úlovok: „Vianočná polárna žiara nad Vysokými Tatrami 44 minút po polnoci 21. decembra 2015. Môj sen vyfotiť polárnu žiaru v rodnom kraji je splnený.
Lovci týchto nádherných úkazov na oblohe prichádzajú fotografovať polárnu žiaru na Island a najčastejšie si vyberú legendárny vrch Kirkjufell. Verím, že sa mi odteraz podarí založiť tradíciu fotografovania Aurory borealis s národným vrchom Slovákov Kriváňom.“

Jeho príbeh o polárnej žiare zverejnila na Štedrý deň aj prestížna webová stránka Českej astronomickej spoločnosti. Priatelia astronómie už len lajkovali parádne fotky. Pre tých, čo nevedia: Polárna žiara alebo severná žiara – po latinsky Aurora borealis - je svetelný úkaz, ktorý vzniká pôsobením elementárnych častíc slnečného vetra po vstupe do zemskej atmosféry. Jej južný náprotivok nad Antarktídou sa nazýva Aurora australis.
V strednej Európe je tento jav veľmi vzácny, na Slovensku sa v jednom cykle slnečnej aktivity, ktorý trvá jedenásť rokov, vyskytne približne tri- až päťkrát a počasie nemusí vždy priať.
Orión nad záhradou
Marián Dujnič (65) pochádza zo Spišskej Novej Vsi. „Bývali sme pri železničnej trati a okná sme mali na sever. Počas dlhých zimných večerov som so zatajeným dychom hľadel na tajomný vrch Blaumont a obdivoval som hviezdy, prírodu a oblaky dymu, ktoré po sebe zanechávali parné rušne.

Priťahovalo ma najmä to, čo sa nedá vziať do rúk, čiže objekty na oblohe: hviezdy, oblaky, Slnko, Mesiac. Známi vraveli rodičom, že som hviezdne dieťa.