Frajer Luke
Kinotip / Kino Lumiére Bratislava 18.00
Kto akokoľvek naruší poriadok, strávi noc v diere. Ak chce fajčiť, tak len v sede na železnej posteli s nohami spustenými na zem. Ak si chce s ostatnými vybaviť účty, tak len v sobotu popoludní. Budíček o ôsmej, ani o sekundu neskôr. Prázdnu fľašu okamžite vrátiť na miesto. Zákaz sťažností, inak sa ocitnete na samotke. Čiže strávite noc v diere.
Väzenský kápo vie, ako na svojich zverencov. Luke, nový väzeň v jeho rajóne, sa ani nechystá byť „problémovým“. Je to zásadový chlap a medzi spoluväzňami si zakrátko získa rešpekt. Nefrfle na celodenné výkopy v horúčavách, nezlomí ho presila v boxe, nezľaví zo stávky, lebo keď raz povie, že zje päťdesiat vajec, tak to tak bude, aj keby mu mali vyliezať cez uši.
Všetko sa však zmení, keď sa dozvie o smrti svojej matky. Kým väzni sú k nemu ohľaduplní, dozorcovia ho bezohľadne zavrú na samotku, aby sa náhodou nepokúsil o útek na pohreb. Tvrdá pravda pre tvrdého chlapa, ktorý dokáže plakať.
Frajer Luke z roku 1967 je jedným z najlepších filmov všetkých čias a pre Paula Newmanna jednou z najdôležitejších a najkrajších hlavných úloh. Odzbrojujúci úsmev a nezlomný, prenikavý modrý pohľad odsúdenca divákov zakaždým zasiahne bez ohľadu na pohlavie. Akoby mu Frajera Luka napísali priamo na telo. Je taký, akými by sme často chceli byť aj my sami. Hoci z tých vajec v skutočnosti nezjedol ani jedno, v životnej role dokonale stvárnil ducha svojich čias a ukázal, aká obrovská dokáže byť vnútorná sloboda človeka v neslobodných podmienkach.
Eva Andrejčáková
Horiace Mississippi
Televízny tip / ČT2 21.50
Agent FBU Rupert Anderson má rád bejzbal. Vo chvíli, keď hovorí, že je to jediná príležitosť, kde môže čierny prevalcovať bieleho bez toho, aby sa previnil, rád sa pozrie do očí všetkým ochrancom zákona, ktorí rasovú diskrimináciu potichu tolerujú. Je tvrdý – nemá rasové predsudky, ale ani ilúzie. Má však skúsenosti z juhu Mississippi, kde sa ľudia delia na dve kultúry – bielu a čiernu. S tým sa dá ťažko niečo robiť, lebo – ako sa tam vraví – ako bolo, tak aj vždy bude.

S idealistickým kolegom Alanom Wardom sa proti stereotypom stavajú odlišne, a tak nás stavajú pred otázku – je lepšie ostať nad vecou a riešiť ju podľa zákona alebo bojovať proti pretvárke presne tou zbraňou, ktorú sama používa?
V oceňovanom filme Horiace Mississippi sa režisér Alan Parker inšpiroval skutočnou udalosťou zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, keď v štáte Mississippi došlo k vražde troch aktivistov rozličnej pleti za občianske práva. V hlavných úlohách uvidíme vynikajúcu dvojicu Gena Hackmana a Willema Dafoea.
(ea)
Insight: Divadelné profesie
Diskusia / Modrý salón SND Bratislava 19.30
V divadle sú najviditeľnejší herci, najdôležitejší režisér. Divadelné inscenácie sa však nezaobídu bez množstva odborníkov v ďalších profesiách – dramaturgov, scénografov, kostymérov, hudobníkov, choreografov.
Slovenské národné divadlo rozbehlo pravidelný mesačný cyklus debát pod názvom Insight, v ktorom chce divákov zoznamovať práve s tými divadelníkmi, čo nie sú tak na očiach, stoja však pri zrode inscenácie od samotného začiatku. Január bude patriť scénografii.

O tom, ako sa rodí akčná, minimalistická, hyperbolizujúca, naturalistická, metaforická, výtvarne štylizovaná scéna, budú rozprávať najznámejší slovenskí scénografi a scénografky – Jozef Ciller, Tom Ciller, Juraj Kuchárek, Eva Kudláčová-Rácová, Pavol Andraško a Diana Strauszová.
(ea)
Anton Srholec
Kino Lumiére / pridané projekcie
Len nedávno mal premiéru film, ktorý s kňazom Antonom Srholcom sedem rokov nakrúcala režisérka Alena Čermáková. Vo svojom dokumente zachytáva cestu človeka, ktorý napriek životným okolnostiam nikdy neopustil svoje zásady – milovať ľudí a Boha a uprostred pokazeného sveta bojovať za lepší svet. Dramaturgia Kina Lumiére, ktorá film uvádzala, sa po včerajšom úmrtí Antona Srholca rozhodla uctiť si jeho pamiatku. Dokument Anton Srholec premieta v pridaných projekciách. Môžeme ich vidieť od dnes každý deň až do nedele 10. januára.
(ea)