Hlavný hrdina seriálu Mr. Robot je taký ponorený do digitálneho sveta, že už nedokáže úplne odhadnúť, kým vlastne je. Nemá rodinu, nemá priateľov, trpí sociálnou úzkosťou. Môžeme za to obviňovať internet?
Keď chcel slávny komiksový tvorca Alan Moore (podpísaný pod dielami ako Watchmen či Z pekla) v osemdesiatych rokoch vymyslieť nový druh superhrdinu, ktorý by odrážal vtedajší strach z nukleárnych zbraní, pomyslel si, že bude najlepšie, keď jeho identitu navždy pred čitateľmi zatají.
V jeho komikse V ako Vendetta vystupuje nadľudsky silný a inteligentný bojovník s tvárou skrytou pod bielou maskou. V príbehu bojuje proti autoritatívnemu režimu a chystá sa rozpútať v krajine revolúciu.
Podrobnosti o jeho osobnosti sa čitateľ dozvie len z náznakov, meno, vek, pohlavie a všetko ostatné je neznáme. Môže to byť nenápadný predavač, čašník z kaviarne, ba dokonca váš sused, vaša manželka či deti. Moore tým chcel naznačiť, že revolúcia nemá tvár, nepotrebuje vodcu, potrebuje len myšlienku.
Tento príbeh sa stal taký populárny, že masku hlavnej postavy si osvojilo hnutie Anonymous, ktoré cez internet bojuje proti bezpráviu. Ľudia ju nosili na protestoch Occupy a pomáhala rozbiehať udalosti súvisiace s Arabskou jarou. A veľmi podobnú masku teraz nosia postavy v seriáli Mr. Robot, ktorý pred pár dňami získal Zlatý glóbus za najlepší dramatický seriál.
Vojna optických káblov
Cenu mu Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov prisúdila práve za motívy revolúcie a identity, pretože seriál ich aktualizoval pre digitálny vek. Hlavným zloduchom je totiž diabolská nadnárodná spoločnosť a vojna sa nevedie na zemi, ale vnútri počítačov a medzi optickými káblami. Víťazí ten, kto si dokážu zabezpečiť sieť svojich informácií.