SME

Slováci vždy vedeli udať suseda kvôli majetku

Udavačstvo je staré ako ľudstvo, nedá sa mu úplne vyhnúť, tvrdí MIROSLAV POLLÁK, ktorý prišiel s nápadom zozbierať eseje i spomienky ľudí rôznych profesií do knihy nazvanej Udavačstvo.

Miroslav Pollák. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Keď sa Boh spýtal Adama, či jedol zo zakázaného stromu, Adam zvalil vinu na Evu, ktorá sa zas vyhovorila na hada. Je teda udávanie prvým hriechom na svete?

Asi druhým. Prvým by mohlo byť uvádzanie do pokušenia, ako to urobil had Eve, alebo Eva Adamovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zistili ste pri zostavovaní knihy, v akej fáze sa nachádzame pri mapovaní udavačstva na Slovensku?

Nie sme na nule, ale nie je toho veľa. Výraznou pomocou by bolo odkliatie Ústavu pamäti národa tak, aby mohol efektívne plniť svoje poslanie.

Máte s týmto fenoménom aj nejaké osobné skúsenosti?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nič dramatické, asi ako každý, napríklad keď sme celá trieda museli ostať po škole, kým neprezradíme, kto zlomil stoličku alebo rozbil okno. Ďalšie praktické školenia som zažíval cez veľkú prestávku, keď mal týždenník moc písať na tabuľu zoznam zlých žiakov.

Aký bol teda konkrétny stimul na vytvorenie takéhoto projektu?
Pri besedách k výstavám obrazov Fera Guldana, ktoré na tému exodov stále robíme po celom Slovensku, vyskočila téma udavačstva veľmi výrazne, najmä pre mladých ľudí je nepochopiteľná a fascinujúca. Udavačstvo je na milimeter od exodov spôsobených náboženskými, národnostnými, politickými, rasovými, sociálnymi, etnickými či ekonomických dôvodmi. V ťažkých prelomových dejinných obdobiach sa ľudia vedeli zachovať nápadne podobne, udať svojho suseda pre majetok či pre odpustenie dlžoby. Základné postupy boli rovnaké aj v čase deportácie Židov, aj deportácií do gulagov či pri revanši voči Nemcom.

Nebáli ste sa, že takouto témou otvoríte na Slovensku Pandorinu skrinku?

Publikácia je práve reakciou na našu neochotu vyrovnať sa s minulosťou, ktorej zákonitým dôsledkom je napríklad fakt, že dejiny Slovenska v 20. storočí sa v školách veľmi neučia. Kniha môže byť akousi neformálnou učebnicou z predmetu občianskej zrelosti, lekcia prvá: udavačstvo, praktickou podporou kritického myslenia na hodinách občianskej náuky na stredných školách či seminárov rôznych spoločenských vied na vysokých školách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nejde však o nijaké „objektívne“ dejiny udavačstva, ale skôr o voľný tok postrehov, fejtónov, esejí či spomienok.

Kniha je cielene pestrá - výberom autorov a ich profesionálnej orientácie, žánrovo a rozsahom príspevkov. Čitateľ má 52 možností, odkiaľ začať knihu čítať, a tiež, kde v čítaní pokračovať. Nechceli sme vyčerpávajúco odpovedať na problematiku udavačstva a už vôbec nie vyriešiť celý problém. Takáto ambícia by bola chybná vo svojej podstate vzhľadom na nekonečnosť témy a jej večnú existenciu. Kniha má však pomáhať porozumieť správaniu ľudí – včera, v nejakých obmenách aj dnes a zrejme aj v budúcnosti.

Podľa akého kľúča ste oslovovali prispievateľov?

Zoznam vznikal postupne a bol by ešte väčší, keby bolo viac času a energie. Oslovených bolo ďalších vyše tridsať autorov.

Máločo môže by kontroverznejšou témou v krajine, kde sa bývalí spolupracovníci ŠtB stávajú najpopulárnejšími autormi. Nemali ste problém, že by ste s niektorým objednaným príspevkom radikálne hodnotovo nesúhlasili?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44VZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu