Ako to chodilo v Odese
Knižný tip
Odesa – mesto, ktorým v posledných rokoch opäť otriasli nepokoje. Jeho atraktívnu históriu však stále píše život v čiernomorskom prístave so všetkým, čo k tomu patrí. Svojím charakterom kedysi fascinovala židovského spisovateľa Isaaca Babeľa, stal sa autorom množstva poviedok z tohto prostredia.
"V Odese je veľmi početné chudobné a trpiace židovské geto, veľmi so sebou spokojná buržoázia a veľmi čiernosotenská mestská duma,“ odhaľuje ju vo svojich textoch. „V Odese sú sladké a opojné jarné večery, dráždivá vôňa agátov a mesiac nad temným morom, plný priameho a neodbytného jasu. V Odese každý večer v smiešnych a meštiackych chatkách ležia na leňoškách pod temným a zamatovým nebom tuční a smiešni buržuji v bielych ponožkách a trávia výdatnú večeru. Za kríkmi temperamentní študenti medicíny a práva vášnivo ohmatávajú ich napudrované, od záhaľky vypasené a naivne zošnurované manželky."

Babeľove texty sa viažu k začiatku 20. storočia, obdobiu, ktoré
poznamenal masový odchod Židov z Ruskej ríše. Pocítila to aj jeho rodina, ako malý chlapec prežil pogrom len vďaka úkrytu u kresťanskej rodiny. Odesa ho lákala už ako študenta, hoci sa napriek vynikajúcim výsledkom na tamojšiu univerzitu nedostal.

Vtedajší život medzi ľuďmi rôzneho pôvodu a vierovyznania približoval vo svojich sugestívnych poviedkach. Čarovnú atmosféru kyjevského prístavného mesta spred sto rokov vykúzľuje v plnokrvných, krutých aj emotívnych príbehoch s autentickými hrdinami. Kniha Ako to chodilo v Odese v preklade Jána Štrassera teraz vychádza vo vydavateľstve Petitpress. Predplatitelia denníka SME si knihu môžu objednať za zvýhodnenú cenu 5,90 eura na telefónnom čísle 02/3237 7777 alebo cez e-mail predplatne@petitpress.sk.
Eva Andrejčáková
Gomora
TV TIP/ Dvojka, 22.00
Pre tých, ktorí si Taliansko stále romantizujú, bude niečím ako syčiacou protilátkou, píše o seriálovej adaptácii úspešného románu Roberta Saviana britský Telegraph. Odohráva sa totiž v Neapole, na mieste, kde nikdy nemáte istotu, či sa zajtrajšok bude unúvať prísť a či vás aj nájde nažive. Tvorcovia sa neštítili zobrazenia špinavých, krutých a zároveň realistických detailov, ktoré charakterizujú obávanú zločineckú organizáciu Camorru. Jej skutočný príbeh je vyrozprávaný očami tridsiatnika Cira Di Marzia, jedného z najposlušnejších pobočníkov krstného otca skupiny. Taliansko-nemecký seriál, ktorý sa doteraz vysielal vo viac ako štyridsiatich krajinách sveta, je prirovnávaný k úspešnému seriálu The Wire alebo Sopránovci. Dnes ho uvádza RTVS v československej premiére.
(mog)