Od zatvorenia priestorov premostenia SNG, ktoré ubralo umelcov o približne dvadsať árov výstavných plôch, už ubehlo takmer pätnásť rokov. Dnes začala celková rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, ktorá bude stáť 45,6 milióna Eur. Stavenisko prevzala skupina dodávateľov Hornex a Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo po tom, ako koncom roka podpísali zmluvu na uskutočnenie stavebných prác s generálnou riaditeľkou galérie Alexandrou Kusou. Zmluva je výsledkom procesu verejného obstarávania nadlimitnej zákazky na uskutočnenie stavebných prác, ktorý zrealizovalo Ministerstvo kultúry SR.

Celkový plán rekonštrukcie je rozdelený do troch blokov, každý zahŕňa jednu z hlavných častí galérie – premostenie, vodné kasárne a administratívnu budovu. Začiatok búracích prác je naplánovaný na začiatok budúceho týždňa. Najviac peňazí, vyše 24 miliónov eur, je vyčlenených na opravu bloku C, ktorý zahŕňa aj administratívnu časť. Oprava chátrajúceho oceľového premostenia s výstavnými priestormi, ktoré roky vzbudzovalo najviac kontroverzií a znepokojenia nad svojím chátrajúcim stavom, je vyčíslená na takmer 8 miliónov eur.
Okrem rekonštrukcie hlavných budov pribudne novostavba depozitárneho domu, nový šat dostane aj nádvorie, hospodársky dvor, spojovacia ulička a chodníky. Stavebné práce by mali trvať 36 mesiacov, dokončené dielo by tak malo byť odovzdané koncom roka 2018.

Slovenská národná galéria našla svoje sídlo v bývalých barokových vodných kasárňach ešte v päťdesiatych rokoch. Ich predná časť bola strhnutá niekoľko rokov predtým v súvislosti s úpravou nábrežia, v sedemdesiatych rokoch potom bola rozšírená o oceľovú konštrukciu priečelia od architekta Vladimíra Dedečka. Tá v pôvodnom návrhu celkom zakrývala výhľad na historickú časť kasární, a tak bol projekt dodatočne upravený na podobu, v akej ju poznáme dnes. Podobu, ktorá odbornú aj laickú verejnosť rozdelila na dva tábory. Kým jedni považovali Dedečkovu stavbu za moderné a nadčasové dielo, iní ju doteraz zatracujú a označujú za neprívetivú, nefunkčnú, socializmom presiaknutú stavbu, ktorá nezapadá do celkového vzhľadu bratislavského nábrežia.
Zanedbaná údržba, nevhodné čiastkové rekonštrukcie a použitie menej kvalitných materiálov však viedlo k uzatvoreniu výstavných priestorov premostenia už v roku 2001. Modernizácia a dostavba areálu bola v roku 2007 pozastavená z dôvodu krízy, štyri roky na to galéria uzavrela aj priestory Vodných kasární a Letného pavilónu na Rázusovom nábreží. Galéria dodnes funguje v stiesnených priestoroch susedného Esterházyho paláca.