Nekategorizujte moju hudbu, je to jednoducho hudba pre ľudí, povedal o svojej muzike Kendrick Lamar. Mladého kalifornského rapera si v poslednom období obľúbil americký prezident Barack Obama natoľko, že ho minulý rok označil za najlepšieho hudobníka. Zrejme aj preto, že je černoch ako on a vo svojich pesničkách neobchádza rasové otázky.
Na čom záleží
Pred dvoma rokmi to bol práve Lamar, ktorý nechtiac spôsobil najväčší rozruch v dejinách cien Grammy. Hoci sa očakávalo, že čierny raper zaslúžene získa cenu za nováčika roka, napokon mu ju vyfúkol neznámy, služobne starší beloch Macklemore, čo médiá ostro kritizovali.
Možno aj vďaka tomu sa vlani situácia zlepšila. Najmä pre Lamara, lebo získal svoje prvé dve ceny Grammy za najlepšieho rapera a rapovú pesničku. Realita však naďalej zostala neúprosná – v kategóriách Nováčik roka a Nahrávka roka figurovali výlučne bieli hudobníci. „Na albumoch stále záleží, rovnako ako na knihách a na životoch černochov,“ povedal na ceremónii spevák Prince.

Sťažnosti a žaloba
Rôznorodosť pôvodu a rasy určite nepodporil ani rok 2012 – na Grammy zrušili 31 kategórií, medzi ktorými boli latinský džez, world music či etno. Až po sťažnosti a súdnej žalobe Paula Simona, Herbieho Hancocka a Billa Cosbyho tri z nich o rok vrátili do hry.
Celková bilancia histórie Grammy vychádza teda s farbou von tristne: čierni umelci získali za 55 rokov jej existencie cenu za najlepší album trinásťkrát a žiadna hiphopová skladba sa nestala nahrávkou roka.