Samuel L. Jackson a režisér Quentin Tarantino to ťahajú spolu už dvadsaťpäť rokov a ani Uma Thurman či Christoph Waltz sa nemôžu pochváliť tým, že hrali v takmer všetkých jeho filmoch.
Osem hrozných je siedmym spoločným počinom tejto dvojice. Jackson v ňom stvárňuje majora Marquisa Warrena, bývalého vojaka, z ktorého sa stal obávaný lovec ľudí. Na zasneženej ceste do Red Rock stopne dostavník, v ktorom iný nájomný lovec John Ruth (Kurt Russell) vezie svoju korisť, slečnu Daisy Domargueovú (Jennifer Jason Leigh) na šibenicu.
Takmer trojhodinový westernový príbeh sa odohráva v mrazivej snežnej búrke, v hostinci, kde sa stretne osem cudzincov a nie každý je tým, za koho sa vydáva.
Tim Roth si tiež zahral jedného hrozného Oswalda Mobraya a s údivom sledoval spoluprácu Jacksona a Tarantina.
„Podľa mňa je Sam dvorným hercom Quentina. Je to niečo výnimočné, ak biely muž, akokoľvek talentovaný, dokáže písať pre svojho najobľúbenejšieho herca, ktorý je čierny, a poskytnúť mu taký široký rozsah charakterov.“
Sám Tarantino pripúšťa, že popri Chistophovi Waltzovi je Jackson ‚jedným z najväčších hercov, ktorí kedy hovorili jeho dialógy‘.
Porozumieť Tarantinovmu svetu nie je pre hercov jednoduché, Walton Goggins priznáva, že väčšina z nich tuší len na 80 percent, ako podať to, čo chcel Tarantino povedať. „Pri Samovi je to 94 percent,“ hovorí Goggins, predstaviteľ južanského odpadlíka Chrisa Mannixa.


S filmom začal neskoro
Prvé stretnutie s Tarantinom si Samuel L. Jackson pamätá veľmi dobre. Bolo to v roku 1991, mal 43 rokov, za sebou kariéru divadelného herca a čerstvú filmovú cenu z Cannes za vedľajšiu úlohu v snímke Jungle Fever.
Snažil sa preniknúť do filmového sveta, aj preto išiel na kasting do filmu akéhosi neznámeho režiséra. Svoje pasáže sa naučil dôkladne, mal predviesť spoločnú scénu s Timom Rothom a Harveym Keitelom.
Nakoniec sa ocitol vedľa ‚nejakých dvoch idiotov‘, ktorých v živote nevidel a ktorí svoje texty vôbec neovládali, len sa stále smiali na vlastných vtipoch.
„Nevedel som, že je to Quentin, režisér a scenárista, a Lawrence Bender, producent,“ povedal Jackson v rozhovore pre magazín Vulture, „ale tušil som, že kasting nedopadol dobre.“
Rolu v snímke Gauneri nakoniec nedostal a vlastný manažér mu odkázal, že jeho najväčším problémom je to, že od každého očakáva, že bude rovnako pripravený ako on.
S Tarantinom sa stretol opäť o rok, na premiére Gaunerov na festivale Sundance. Zagratuloval mu a režisér ho spoznal: „Pamätám si ťa. Ako sa ti páčil človek, ktorý dostal tvoju úlohu?“
„Myslím, že film by bol lepší, keby som v ňom bol ja,“ odvetil mu Jackson.
„Neboj sa, píšem úlohu aj pre teba,“ odkázal mu Tarantino a o dva týždne mu poslal scenár. Na obálke bol obrázok dvoch gangstrov, vnútri rukou načarbaná poznámka: ‚Ak tento scenár niekomu ukážeš, objavíme sa pri tvojich dverách a zabijeme ťa.‘
Bol to scenár k snímke Pulp Ficton a postava Julesa Winnfielda spravila zo Samuela L. Jacsksona svetovú hviezdu.
