Keď sa Gabriel a Elias dozvedia, že boli adoptovaní a ich skutočný otec, prekliaty vedec Evelio Thanatos žije na ostrove Ork, vydajú sa za ním. V zdevastovaných priestoroch kedysi luxusného sanatória nájdu uprostred trosiek, špiny a kŕdľov čudných zmutovaných zvierat svojich troch bratov Gregora, Franza a Josefa.
Gabriel, ktorý je zo všetkých relatívne najinteligentnejší, celkom určite najvzdelanejší a najlepšie prispôsobený na život medzi ľuďmi, začne asociálnych príbuzných civilizovať. Popri tom odhaľuje pravdu nielen o otcovi, ale i vlastnom pôvode.
Existenciálne ladená tragikomédia O kuratách a ľuďoch hraničí s fraškou. Je plná búrania tabu, trpkej irónie, sarkazmu, čierneho, nekorektného aj absurdného humoru. Sebaironizácia je taká silná, že spochybňuje všetko. Najvážnejšie, citovo najvypätejšie scény ba i zdanlivo katarzný záver mení na neľútostný posmech.
Film dánskeho režiséra Andersa Thomasa Jensena priniesla do našich kín prehliadka škandinávskeho filmu Scandi.

Vzešené idey v špine
Jensen pristúpil na bláznivú karnevalizáciu, vizuálne blízku raným filmom Jeana-Pierra Jeuneta a obrazom Hieronyma Boscha. Otriasa pritom konzervatívnymi istotami, hodnotami i Bibliou. Nie náhodou z nej vyberá práve príbeh Abraháma – otca, ochotného obetovať pre vyšší cieľ aj vlastného potomka.
Sebaukájanie, zoofília, agresia, brutalita, telesný i duševný úpadok a všadeprítomná špina sa snúbia so vznešenými ideami a neúprosne štipľavými komentármi o ľudskej spoločnosti, kultúre, civilizácii.
Film však môžeme vnímať aj ako mimoriadne zábavné, obrazovo nápadité a vynikajúco zahrané vedecko-fantastické dobrodružstvo. V intenciách kvalitnej sci-fi presvedčivo vedecky odôvodňuje živočíšny naturel postáv aj ich správanie. Zobrazuje aj ďalších obyvateľov ostrova. Vedia síce, že Thanatosovi synovia chodia spávať so sliepkami (doslova) a sú pre všetkých vážnou hrozbou, ale nič s tým nerobia, radšej sa opantávajú sieťou ilúzií a sebaklamov, takže napokon upadajú na úroveň súrodeneckých degenerátov.