FILM / Kino Lumiére 19.45
Je veľa mimozemšťanov v spoločnosti. „Je veľa takých, čo chodia medzi ľuďmi a predsa sa medzi nimi cítia nepatrične, cudzo,“ povedal kedysi režisér Peter Roeg a myslel tým hlavného hrdinu svojho slávneho diela Muž, ktorý spadol na Zem.
Ani jeho film najprv diváci nevedeli pochopiť a obľúbiť si, v roku jeho vydania si horko-ťažko zarobil na produkčné náklady, nehovoriac o tom, že filmové štúdio Paramount zaň odmietlo zaplatiť, čo viedlo k súdnej žalobe. Zrejme bol príliš pokrokový, príliš iný, príliš mimozemský. Zároveň bol surrealistickou atmosférou a hereckým debutom čoraz populárnejšej speváckej hviezdy Davida Bowieho.
Ten si svoju úlohu mimozemšťana Newtona obľúbil a nikdy sa s ňou v podstate nerozlúčil. Znamenala preňho viac než len spomienku. Napríklad šatstvo, ktoré mu filmári obliekli, neskôr nosil na turné k albumu Station to Station a jeho filmové úlohy sa potom vyznačovali aurou tajomnosti a nejednoznačnosti.
Veď aj keď pred desiatimi rokmi hral vynálezcu Teslu v Nolanovom kúzelníckom trileri Dokonalý trik, zdalo sa, že si neuveriteľné stroje priváža z Marsu. „David do roly mimozemšťana Newtona vložil oveľa viac, než sme dokázali zachytiť v scenári. Bola to veľká zmena v jeho živote,“ spomína Roeg.
Na Davida Bowieho dnes s nostalgiou spomínajú všetci jeho obdivovatelia – veď po jeho nečakanej smrti začali rekordne nakupovať nielen posledný album Blackstar, ale aj staršie nahrávky. Britský bulvár navyše informoval, že spevák po sebe zanechal zatiaľ nezverejnené pesničky a archívny materiál, ktorý by mohol postupne vychádzať ešte ďalších päť rokov.
Menšiu oslavu jeho umenia si pripravilo dnes aj Kino Lumiére práve príbehom mimozemšťana hľadajúceho svoje miesto medzi hviezdami.