SME

Robert Vano: Ak chce byť niekto potápačom, bazén mu nestačí

Má rád mladých mužov, ale dlhé roky sa živil fotografovaním krásnych žien. Robert Vano vo svojej najnovšej knihe Fotka nemusí byť ostrá má na čo spomínať.

Robert Vano (1948) autoportrét, 2015 (Zdroj: Robert Vano)

Prečo ste sa rozhodli pre spomienkovú knihu?

„Bol to nápad Sone Lechnerovej, ktorá asi päť rokov so mnou robila rozhovory do časopisu Československá fotografia. Keď odišla z redakcie, vznikol nápad rozhovory pretaviť do spoločnej knihy. Nie je to celkom moja knižka, ale kniha o mne. Moje knižky sú tie fotografické, robím ich od začiatku do konca.“

Fotografia je špeciálne médium, často momentka, ukradnutý čas. Kniha pôsobí ako uzavretá kapitola, v ktorej sa čas uchováva pre dejiny. Aký je váš vzťah ku knihám?

„Mám množstvo kníh, obrazových, výtvarných. Väčšinou však čítam knihy, ktoré mi rozprávajú o konkrétnom človeku, čítam veľa životopisov. Nedokážem čítať niečo, o čom viem, že to nie je pravda. Možno v lietadle. Ale musím mať artefakt knihy. Nemyslím si, že kniha zanikne, nemám z toho strach. Aj keď strachu tu máme stále dosť, utečenci, Krym, to všetko sú témy, ktorými sa dávame strašiť. A to nás sprevádza aj v umení a nových technológiách.“

Strach v umení?

„Keď prišla fotka, strašili, že zanikne maľovanie. Keď prišiel film, strašili, že zanikne divadlo, keď prišla televízia, strašili nás zánikom filmu, prišiel digitál, mal zaniknúť analóg. Môže sa zdať, že je to nešťastie, ak vyjde knižka a už kolujú digitálne kópie.

Digitálna kniha nie je kniha, v knihe si musím listovať, musím cítiť v rukách jej materiál, musím si ju ovoniavať. A to je aj pri knihách v elektronickej podobe. Dostanete informáciu, ale tá nevonia, nemôžete si v nej listovať. Myslím, že prežijú aj noviny a časopisy. Budú exkluzívne, pre vybranú spoločnosť. A pre ženy.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

 

Prečo pre ženy?

„Vždy sa robili časopisy hlavne pre dievčatá. Vo všetkých prieskumoch, ktoré som videl, ženy nakupujú časopisy trikrát viac ako muži. Aj marketing sa robí viac na čitateľky. Viete prečo? Keď som po tom pátral, dospel som až k Adamovi a Eve. Už v raji mal Adam jeden list a Eva tri. Všetok ten časopisový svet je pre dievčatá, aj sa tak volajú Eva, Anka, Elle, Linda, Vlasta, ale že by bol nejaký Milan, Robert, Vojto...

V stánkoch nájdete jeden časopis o rybároch, druhý je o autách. Dievčatá dostávajú dobré rady o tom, aké majú používať natáčky a čo robiť, aby mal partner orgazmus, ale ja ani neviem, kde mám kúpiť pekné ponožky. Nič nemáme, všetko majú dievčatá.“

Americký pohľad na módu, módnu fotografiu je iný ako európsky. Tam vznikol kreatívny priemysel a módna fotografia je kreatívna, a teda umelecká. Dá sa ňou však aj uživiť a je remeselná.

„Môj učiteľ Horst P. Horst mi hovoril, že keď sa fotograf chce uživiť, musí byť publikovaný. Až potom sa možno stane slávnym. Lenže kedy? Po šesťdesiatke, odpovedal mi. Najviac priestoru, kde sa dá publikovať, je v módnom biznise. Raz sa ma pýtal, prečo fotím dievčatá, keď mám rád chlapcov.

Povedal som mu, že pre chlapcov nemám kde publikovať a ja sa potrebujem uživiť. A on povedal: Je smutné, keď robíš pre peniaze, pretože stratíš svoju slobodu. Keď niekto tvorí slobodne, tak peniaze prídu. Lenže kedy? Dvadsaťročnému je to ťažké povedať. Čo som mal robiť? Kopať kanály? Tak som fotil dievčatá.“

Čo fotí fotograf? Máte pred objektívom človeka, ale určite chcete fotkou niečo povedať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C454R na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


Elisabeth Moss ako June v záverečnej sérii seriálu Príbeh služobníčky.

Nový seriál o Gileáde vychádza z knihy Margaret Atwoodovej The Testaments.


SkryťZatvoriť reklamu