SME

Deň v najväčšej aukčnej sieni sveta: Nieže rozbiješ šálku, stojí milióny

Čo sa dá zažiť, keď stážujete v Sotheby´s, v jednej z najväčších aukčných siení na svete.

Z predaukčnej výstavy v Sotheby´s v Hong KOngu. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Všade telefonovali díleri a makléri. „Miestnosť sa naplnila tak, že sme museli stáť až vzadu. Začalo sa vyvolávať na cene asi 300- až 500-tisíc libier, boj trval viac ako desať minút. Dražili sa dva stoly Grimani vyrobené vo Florencii v rokoch 1600 – 1620. Sú vyhotovené v typickom florentskom štýle z pietre dure, čo je mozaika tvorená tvrdými kameňmi a polodrahokamami.

Podobné sa dajú nájsť len v múzeách ako metropolitné múzeum v New Yorku či madridskom Prade. Prvý sa nakoniec predal za rekordnú sumu 3,5 milióna libier a druhý za 1,625 milióna libier. Bolo to úžasné, napínavé,“ hovorí mladá slovenská kunsthistorička Štefánia Ďuricová, ktorá sa len nedávno vrátila z prestížnej aukčnej sieni Sotheby´s v Londýne, kde stážovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lucian Freud naživo

Na podobných aukciách sa zúčastňovala takmer každý deň. Niekedy konali aj dve či tri – jedna na víno, iná na šperky, tretia na obrazy. „Pracuje sa tam neskutočnou rýchlosťou, každý presne vie, čo má robiť. Ak sa ráno začne s úpravou miestnosti na výstavu, večer je už všetko zavesené, nasvietené,“ opisuje Ďuricová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Moment krehkej nežnosti, absolútnej intímnosti, ale aj vášne. Ženu oddychujúcu na sofa vidíme len zboku, no aj tak máme pocit, že o nej vieme veľmi veľa. Ťahy Luciana Freuda sú divoké, uvoľnené, ale presné. Na obraze nazvanom Tehotné dievča je maliarova životná láska, o dvadsať rokov mladšia Bernardine Coverly. Ich dcéra Bella sa narodila veľmi krátko po tom, čo Freud dokončil svoj zvláštny obraz. Práve tento obraz je stredobodom tohtotýždňovej aukcie. Odhadovali ho na 7- 10 miliónov libier, predal sa v stredu za vyše 16 miliónov libier. 
 

Načítavam video...

Na luxusnej adrese

Ako sa Slovenka dostane na takéto prestížne miesto? Sotheby´s z času na čas vypisuje ponuku na stáže pre mladých odborníkov, Ďuricovú vybrali na základe jej životopisu, v ktorom mala aj magisterský titul z histórie a filozofie umenia z University of Kent z Cantenbury či štúdium na Universidad Complutense v Madride. „Osobný pohovor už prebieha s manažérom konkrétneho oddelenia,“ vysvetľuje. Keď človek uspeje, razom sa nachádza v samom strede Londýna na jednej z najluxusnejších ulíc New Bond Street.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dvere do výstavných siení chránia decentne pôsobiaci páni, na predaukčné výstavy sa môže ísť pozrieť hocikto. Záujemcovia o kúpu si môžu v sprievode odborníkov diela ponúkané na predaj doslovne ohmatať, pozrieť sa na zadnú stranu obrazov, dotknúť sa sochy či nábytku. „V Sotheby´s môžu mať návštevníci celkom iný pocit ako pri bežnej výstave v galérii,“ opisuje Ďuricová.

Prines, odkopíruj, zisti

Od stážistov sa očakávajú aj jazykové znalosti, Ďuricová musela prekladať aj z taliančiny či zo španielčiny.

Zobrali ju do oddelenia, ktoré pripravuje dražby nábytku a dekoratívneho umenia. „Vôbec som nevedela, čo mám od pozície stážistky očakávať. Samozrejme, každý sa tu stretne aj s príkazmi typu ´toto mi odkopíruj, toto oskenuj´, ale čím viac vás poznajú, tým odbornejšie úlohy vám zadávajú,“ približuje. Veľmi skoro začala dostávať od expertov úlohy, aby zistila, v akej manufaktúre mohli byť vyrobené tie-ktoré stoličky, z akých kaštieľov by mohli pochádzať kusy, ktoré im niekto ponúkol na predaj.

„Práca expertov na tomto oddelení je trochu iná ako pri maľbách, kde je zvyčajne umelec známy. Pri nábytku sa najprv zvyčajne musí nájsť výrobca,“ poznamenáva.

Kde sa podobné informácie hľadajú? Na rôznych internetových stránkach, len samotné Sotheby´s má obrovské databázy, archívne fotografie a katalógy detailne roztriedené v rôznych zásuvkách od sedemdesiatych rokov.

Najdôležitejšou prácou odborníka v aukčnej sieni je určenie ceny, z ktorej sa dielo začne dražiť. Ocenenie je vždy zdarma, Sotheby´s si však do svojich dražieb vyberá len tie najvzácnejšie kusy.

„Odborníci mali niekedy väčšie slovo, ľudia im viac dôverovali a dali na ich rady. Dnes si hocikto môže pozrieť na internete, ako sa predávajú diela daného autora či prognózy, koľko môže dielo stáť o pár rokov,“ vysvetľuje Ďuricová.

Fabrika na umenie

Každé oddelenie v Sotheby´s má svojich administrátorov, ale aj ľudí, ktorí všetko evidujú do katalógov, pre túto sieň pracuje množstvo špičkových fotografov. Medzi našimi aukčnými sieňami a Sotheby´s je podľa nej obrovský rozdiel v rozsahu a vybavení. „Práca expertov spočíva v tom istom, ale tam majú na každý druh umenia, ale aj región samostatné oddelenia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C459F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu