SME

Ako sa Exupéryho snúbenica stala grófkou z Budmeríc

Stredobodom života femme fatale Lujzy de Vilmorin bolo umenie, láska a vyberaná spoločnosť. Niekto bezhranične podľahol jej šarmu, iný v nej videl egocentrickú bosorku.

Lujza de Vilmorin (2. 4. 1902 - 26. 12. 1969)na zámočku Verrières-le-Buisson neďaleko Paríža, kde sa narodila aj zomrela. (Zdroj: profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nebola vyslovene krásna, no ani v zrelom veku nestratila svoj francúzsky šarm, rafinovanú noblesu a charizmu extravagantnej intelektuálky. Na priesečníku starého a nového sveta sa v perfektne ušitom kostýmčeku od Chanel nosila obratne a priam s nadpozemskou eleganciou, akú mávajú povrazochodci.

Čo na tom, že zľahka krívala, aj to na nej jej verní obdivovatelia milovali. Jej oči prirovnávali k najkrajším fialkám. Intonáciou hlasu a urodzenou gestikuláciou zaklínala návštevníkov salónnych večierkov, ktoré usporadúvala. Keď recitovala svoje básne, sprevádzala sa hrou na gitare, jej prednes bol dokonalý a poslucháčov privádzal do vytrženia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Zvodkyňa par excellence

Výpočet tých, ktorí podľahli čaru Lujzy de Vilmorin, je nemalý - Antioine de Saint-Exupéry, André Malraux, Jean Cocteau, princ Ali Khan, Duff Cooper, gróf Pálffy de Erdödy, knieža Pavol Esterházi de Galanta, Orson Welles a ďalší. Bola milovaná a obdivovaná veľkými umelcami, šľachticmi a diplomatmi, pohybovala sa v kruhoch, v ktorých netrpela nudou. Tú neznášala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bola stredobodom umeleckej avantgardy Paríža, milovala prepych a všetok ten mondénny humbug. Patrila k tým, ktorých akoby ani v najmenšom nezasiahli hrôzy vojny. Kým iní prichádzali o všetko vrátane majetku, ľudskej dôstojnosti i holého života, Lujza de Vilmorin dokázala pohnutými časmi preplávať bez ujmy. Medzi jej útočiská patril aj budmerický kaštieľ. Prechádzala sa tu v parku, prijímala návštevy, písala a tvorila.

Život ako z románu

V zime na prelome rokov 1939 - 1940 napadlo obrovské množstvo snehu, železničná doprava bola ochromená, cesty lemovali vysoké múry snehu. "Priateľka Lujza de Vilmorin ma do kaštieľa v Budmericiach odviezla na saniach," píše vo svojich pamätiach Lujza Esterházyová.

"Pracovala práve na svojom prvom románe. Pri ohni v kozube sme sa príjemne pozhovárali a zhodli sa na tom, že tam vonku, a rovnako aj za hranicami je všetko tiché, ako keby ani nebola vojna. Ale sotva sa sneh roztopil, v ríšskom rádiu hlásili, že Hitler napadol neutrálne Dánsko a Nórsko. Neubehol ani mesiac a na rad prišli Belgicko aj Holandsko."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mnohých priateľov mali v Bratislave, často sa s nimi stretávali na terase hotela Carlton alebo v lodnej reštaurácii na vlnách Dunaja.

Francúzska šľachtičná a dedička jednej z najstarších a najvplyvnejších firiem na osivá Lujza de Vilmorin sa s Pavlom Pálffym stretla, ako inak, celkom náhodne počas zimného pobytu v rakúskych Alpách. Azda ich k sebe zviedla podobne dobrodružná myseľ, vášeň k hudbe a sklony užívať si radosti života vo veľkom štýle. A isteže aj vzájomná neodolateľná príťažlivosť.

"Muž je vždy muž, ale krásny muž, to je čosi iné."

Lujza de Vilmorin

Musela byť mimoriadne naliehavá, pretože gróf Pálffy kvôli Lujze zlomil srdce svojej štvrtej manželke, viedenskej krásavici, grófke Márii Anne von Wurmbrandovej-Stuppachovej, známej viac pod menom Etti Plesch. Narýchlo sa s ňou v decembri 1937 rozviedol, aby si iba po dvoch mesiacoch známosti mohol 27. januára 1938 v Bratislave vziať za ženu Lujzu.

Z celkovo ôsmich manželiek bola piatou v poradí.

Domov spisovateľov

Utiahli sa do Budmeríc a až do roku 1943, keď sa rozviedli, pobývali tu vždy, ak práve netrávili čas vo Viedni, v Budapešti alebo v Paríži. Pálffy zbožňoval poľovačky, venoval sa im rovnako náruživo ako ženám, bol zakladateľom poľovníckeho spolku a o poľovníctve napísal niekoľko kníh. V Budmericiach preto býval veľmi rád.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45E5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu