BRATISLAVA. „Srdce a disciplína - tieto dve veci sú úplne zásadným predpokladom toho, aby sa človek stal dobrým kaskadérom. Disciplína je dokonca dôležitejšia než odvaha,“ povedal len nedávno v rozhovore pre SME kaskadér Gustáv Kyselica (12.2. 1951 - 21.2. 2016).
Ako celoživotne zanietený profesionál, vážený a skúsený odborník a férový chlap, na ktorého sa dalo spoľahnúť, vedel, o čom hovorí. Kaskadérstvu rozumel ako málokto.

Kaskadérsky pojem
Počas štyridsaťročnej aktívnej činnosti skákal z výšok, šermoval, padal s koňmi, kontroloval horenia, koordinoval a pripravoval náročné scény a neskôr aj vychovával nasledovníkov. Vo svojej profesii sa stal pojmom.
Od roku 1974 bol členom skupiny historického šermu, začal účinkovať v divadle aj vo filme. Neskôr sa na množstve projektov podieľal s významnými slovenskými i svetovými režisérmi, Martinom Ťapákom, Agnieszkou Holland či Ridleym Scottom.
Stál za mnohými akčnými scénami v rozprávkach, filmoch, televíznych seriáloch aj reklamách. Plavčík a Vratko, Fantaghiró, Pearl Harbor, Dračie srdce, Peacemaker alebo z novších Kráľovstvo nebeské, Hra o tróny, Tristan a Izolda a Johankino tajomstvo – to je len niekoľko titulov z desiatok.
Na dôchodok sa nechystal
Bol spoluzakladateľom divadelno-kaskadérskej spoločnosti Borseus a dlhé roky ju viedol.
V roku 2002 získal spoločne so Stevom Griffinom špeciálnu kaskadérsku cenu Emmy za vojnovú drámu Uprising. A hoci v rovnakom roku vydal aj autobiografickú knihu Kaskadér, dôchodok zatiaľ neplánoval.
Pracoval na príprave divadelných projektov a zvažoval nové filmové ponuky. Gustáv Kyselica zomrel celkom nečakane, len pár dní potom, ako sa dožil šesťdesiatpäť rokov.