Ako sa vám páčil americký film Stávka na neistotu z prostredia Wall Stret, ktorý je nominovaný na Oscara?
Skvelý film, presný. Je v ňom veľa pravdy. Wall Street je tvrdé prostredie, kde si, žiaľ, tí schopnejší ukroja z koláča tých menej šikovných. Je však dobré, že Hollywood robí filmy aj o finančných trhoch.
Film podáva obraz niekoľkých finančníkov, ktorí stavili na nimi predpovedaný krach hypotekárneho trhu, a zarobili na tom obrovské peniaze. Nie je celý koncept tzv. finančných derivátov, ktorý im také niečo umožnil, vlastne nemorálny?
ONDŘEJ JONÁŠ.
Investičný bankár. Narodil sa v Čechách, v roku 1968 s rodičmi emigroval do Londýna a neskôr do USA. Vyštudoval na Harvardovej univerzite matematiku, študoval aj politológiu. V rokoch 1983 až 1989 pracoval v investičnej banke Goldman Sachs, neskôr prešiel do Salomon Brothers. Pôsobil aj v Americkej federálnej banke (Fed), prednášal na Harvarde a Princetone.
Derivátne inštrumenty - opcie, swapy či forwardové operácie - nemožno takto kategoricky odsúdiť, rizikový profil každého účastníka trhu je veľmi rozdielny. Ja som bol prvý, kto na francúzskej burze pripravil „fixed-for-floating“ swap za desať miliárd frankov na desaťročné obdobie. Objednala si ho jedna z veľkých inštitúcií vlastnených štátom, ktorá potrebovala zabezpečiť svoje riziko. Vzhľadom na svoje portfólio totiž nemohli prebrať zodpovednosť za situáciu, pri ktorej by sa trh pohol proti nim. Vtedy som robil pre Goldman Sachs a len za prvé dve hodiny sme mali na tomto kontrakte zisk 2,5 milióna dolárov. Išlo o ideálny prípad zmluvy, pri ktorej boli obe strany spokojné. Takých situácií je veľa, lebo potreby ľudí sú rôzne, preto nakoniec na trh idú, že niekto má viac orechov a iný ich nemá vôbec. Ak si chcete kúpiť chladničku, musí mať pre vás väčšiu hodnotu ako peniaze, ktoré za ňu dáte. Nie je pravda, že pri každej transakcii niekoho len oberú o peniaze.
Ibaže finančníci, o ktorých je film, nekupovali chladničku, ale kalkulovali s prasknutím realitnej bubliny, následkom ktorej milióny ľudí, ktorí podpísali nevýhodné hypotekárne zmluvy, prišli o strechu nad hlavou.
To, čo spomínate, by som nazval problémom komplexity. Klientom sa zbytočne preťahuje hmla cez oči. Bankári sú majstrami vo vymýšľaní inštrumentov, ktorých cieľom nie je pomôcť tomu človeku, ale zastrieť zisky, ktoré banky majú. Úlohou analytikov je nahliadnuť pod povrch, zistiť, ako daný inštrument funguje a prečo bol vytvorený. A máte pravdu, často môže byť hlavným motívom zisk jednej strany.
Film sa končí varovaním, že toxické finančné deriváty sa opäť predávajú, hoci pod iným názvom.