Robertovi Redfordovi sa vysmievali, keď si kúpil pozemok v horách Utahu. Chcel postaviť lyžiarske stredisko a príliš neskoro zistil, že tam nie je dosť snehu, vraveli mnohí škodoradostne. A tvrdili, že od hanby ho zachránilo to, že tam postavil Sundance Institute a filmový festival, ktorý tiež pomenoval podľa svojej milovanej postavy vo westerne Butch Cassidy a Sundance Kid.
Je možné, že to bolo tak. Pre ďalší vývoj to však nemá žiadny význam.
Redford sa v 70. rokoch vzdialil od hollywoodskeho star-systému, v horách žil tak trochu schovaný a začal pracovať na podpore pre mladých a nezávislých amerických režisérov. A keďže popritom ako režisér a producent nakrútil niekoľko filmov s ekologickým podtextom, z veľkého herca už bola aj veľká spoločenská osobnosť.
Herec z medzinárodných fór
Hoci médiá najčastejšie pracujú len s jedným aspektom, keď píšu o hercoch, pravda je, že Hollywood je miesto, kde žijú a tvoria šikovní a pracovití ľudia. Nie sú len pekní a populárni. Počuli sme to aj teraz, keď si Leonardo DiCaprio šiel po Oscara pre najlepšieho herca. George Clooney zmysluplne rozpráva a nakrúca o Darfúre, Angelina Jolie o vojne v bývalej Juhoslávii, Brada Pitta sa môžete pýtať na hĺbku viery, Michaela Douglasa na kapitalizmus aj komunistické totality.


DiCaprio ovládol tohtoročné Oscary na úkor všetkých svojich kolegov. Takmer všetci mu ho dopriali, len niektorí sa pýtali: A nedostal ho náhodou len za zásluhy? Nie. Dostal ho za film The Revenant, kde hral tak dobre ako v dráme Čo žerie Gilberta Grapa, keď bol naň prvýkrát nominovaný. Akurát, že kým sa k tejto cene dostal, trochu sa zmenil.