Demokracia už v skutočnosti neexistuje, vládne oligarchia, ktorá je však pred voľbami predsa len donútená brať trochu ohľad aj na voličov – aj tak by sa dal pomenovať odkaz dokumentu Ťažká voľba, ktorý sa dá od 1. marca vidieť aj na internete.
Dokumentaristka Zuzana Piussi v ňom vychádza z ostatných prezidentských volieb na Slovensku, nezostala však len opise zákulisia jednej politickej udalosti. Zaujímali ju skôr mediálne hry ako také. „Mala som natočený výrok premiéra Fica, že by bolo nebezpečné, ak by mal človek s vzťahmi na scientológov prístup k tajným informáciám štátu. V druhom zábere vidíme, ako si po svojej prehre želá dobrú spoluprácu s novým prezidentom Andrejom Kiskom. Všetko len akási hra,“ hovorí Piussi.
Podľa producenta Ivana Ostrochovského nie je film Ťažká voľba o konkrétnych politikoch, ale o systéme. „Nezáleží na tom, cez koho sa vlastne mechanizmy volebnej mystifikácie prezentujú,“ vyjadril sa pri minulotýždňovej premiére filmu.
Film nie natoľko autorský, ako niektoré jej iné Piussine snímky, nakrúcalo ho až sedem kameramanov. „Keď ma Ivan Ostrochovskáý oslovil, či by som nezmapovala prezidentské voľby, malo moje dieťa len pár mesiacov. Uvedomila som si, že musia vzniknúť kameramanské tímy, ktoré by chodili na volebné mítingy,“ vysvetľuje.

Pri spracovaní množstvo nahraného materiálu si režisérka dala na čas, chcela od témy získať istý odstup a prepojiť s prebiehajúcou kampaňou parlamentných volieb. Vo filme využila aj komentáre českého filozofa Václava Bělohradského, šéfredaktora internetového denníka Referendum Jakuba Patočku či PR manažéra Petra Hajdina.
Na koncepte tejto snímky sa podieľal Vít Janeček, dokumentarista známy napríklad filmom Ivetka a hora. „Systém, v ktorom žijeme, vlastne nevidíme. Jeho hranice si neuvedomujeme, berieme ich ako súčasť reality. Lenže aj ona je konštruovaná na základe storočných rituálov,“ opisuje.
Feudálne rituály
Jedna zo silný scén je príchod hostí na party novozvoleného prezidenta Kisku do prezidentského paláca. Červený koberec lemujú nielen členovia čestnej stráže, ale aj bezdomovci. „Stále máme radi feudalizmus,“ komentuje herečka Ingrid Hrubaničová, ktorá sa nielen v tejto scéne objavuje ako akási režisérkou nastrčená provokatérka. „Film ukázal, ako sme fascinovaní tým, čo nám média vnútia, ako zdivadeľňujeme život,“ dodáva.

