NOČNÝ STOLÍK PETRA KALMUSA

Košický zlatý kríž

O košickom architektovi Ľudovítovi Oelschlägerovi, jeho letnom kúpalisku a o kníhkupectve na Mlynskej ulici.

Výtvarník Peter Kalmus (Zdroj: Peter Kalmus)

Súčasný názov tej magickej, svojím spôsobom ekumenickej ulice, je Mlynská. Tá je súčasťou takzvaného zlatého kríža. Z Hlavnej sa ňu dostaneme od gotického Chrámu sv. Alžbety a približne v strede stojí najkrajší klasicistický evanjelický kostol na Slovensku.

Mimochodom, druhé manželstvo som uzavrel práve v tomto architektonickom skvoste, neďaleko ktorého je postavená synagóga. Opačným smerom, stále však blízko, je v úžasnej atmosfére Hrnčiarskej ulice umiestnený kalvínsky kostol, ktorý je zas obklopený Miklušovou väznicou a historickým areálom Rodošta.

Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, už spomenutá židovská synagóga je tiež neskutočne zaujímavá stavba, ktorá predstavuje kombináciu prvkov moderných, historických, európskych aj orientálnych. Žiaľ, spisovateľ a košický rodák Sándor Márai tu zaujímavú a inšpiratívnu synagógu nezažil a nevidel, pretože bola postavená niekoľko rokov po jeho definitívnom odchode z Košíc.

Nedokázal sa zmieriť s rozpadom rakúsko-uhorskej monarchie a vznikom Československej republiky. Našťastie a chvalabohu knihy Sándora Máraia sú už bez problémov dostupné a určite stoja za prečítanie.


Ja s ním rozlúčim konštatovaním, že Mlynská ulica niekedy mala aj názov Kossuthova a v roku 1990 dostal Márai, rok po smrti, najvyššie maďarské umelecké vyznamenanie Kossuthovu cenu.

Architekt Oelschläger

Ak už spomínam tú jedinečnú synagógu a tento text by mal byť predovšetkým o knihách, dovolím si pripomenúť a upozorniť, že pred tromi rokmi bola v Košiciach pokrstená výpravná a hodnotná monografia o skvelom architektovi Ľudovítovi Oelschlägerovi, ktorý navrhol aj projekt ortodoxnej synagógy a židovskej školy postavenej na súčasnej Puškinovej ulici.

Ľudovít Oelschläger ako ďalší významný košický rodák má vo svojom rodisku zrealizovaných a zachovaných viacero unikátnych stavieb. Mnohé z nich sú dnes predmetom pamiatkovej ochrany. Preštudovať monografiu Architekt Oelschläger – Lajos Öry úprimne odporúčam a som presvedčený, že mnohí budú príjemne prekvapení.

Jednak dielom tohto významného projektanta, ale aj úrovňou výpravnej publikácie, ktorá je trojjazyčná – slovensko-maďarsko-anglická. Prirodzene faktograficky, projektovo a fotograficky je bohatá a silná.

Ako širokospektrálneho výtvarníka, či presnejšie umelca bez výraznejších hraníc obmedzenia, ma inšpiruje a fascinuje najdostupnejšie výtvarné umenie – architektúra, a to od stavieb špičkových projektantov až po autentické a neopakovateľné prístrešia rómskych osád v širšom okolí Košíc.

Okrem samotných stavieb mám rád aj ich osudy, a to aj napriek môjmu presvedčeniu, že kvalitný umelecký literárny text sa zaobíde aj bez príbehu.

Medzi také príbehové stavby patrí jednoznačne Oelschlägerovo košické letné kúpalisko, ktoré v 30. rokoch postavila firma Huga Barkanyiho. Jednoznačne ide o zaujímavé architektonické dielo spĺňajúce kritériá európskej modernosti a funkčnosti. Odborníci ho zaraďujú k významným medzivojnovým stavbám, ako sú piešťanské termálne kúpalisko Eva či Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach.

Práve kúpalisko, ktoré väčšina Košičanov pozná pod názvom Čeháčko, bolo hlavným námetom vynikajúceho a úspešného štylizovaného dokumentárneho filmu režiséra Petra Kerekeša s názvom 66 sezón.

Pretože sám mám rád inšpirácie umeleckým dielom, som nesmierne rád, že spomínaný film Petra Kerekeša, ktorý získal viacero ocenení na významných zahraničných festivaloch, zaujal hudobného skladateľa Mareka Piačeka. Ten následne skomponoval súčasnú slovenskú operu s rovnakým názvom  66 sezón, ktorá vychádza z rovnomenného filmu.

Denný stolík

Témou týchto riadkov by mal byť nočný stolík a kniha na ňom, ale pretože môj nočný stolík je svojím spôsobom denný a nachádza sa v kníhkupectve Artforum na už spomínanej Mlynskej ulici.

Tam chodím pravidelne čítať a študovať knihy rôzneho zamerania. Od poézie (momentálne J. H. Krchovský) cez beletriu až po výpravné monografie výtvarných umelcov, medzi ktorých jednoznačne považujem aj architektov vrátane spomínaného Ľudovíta Oelschlägera, ktorý bol jednou zo štyroch významných osobností spojených s Košicami, ktoré prezentoval aj projekt EHMK Košice 2013.

Ďalšími boli spisovateľ Sándor Márai, sochár Gyula Kosice a režisér, scenárista, kameraman Juraj Jakubisko. Ak by záležalo na mne, určite by som osobnosť Juraja Jakubiska vymenil za jedného z najlepších súčasných spisovateľov, priateľa a bračeka Stanislava Rakúsa.

Mimochodom, košické kúpalisko po dlhých rokoch chátrania, pustošenia a devastácie, je v súčasnosti v generálnej rekonštrukcii, ktorá by mala byť ukončená začiatkom leta, a tak sa teším, že po rokoch sa opäť naň vrátim a na tribúne sa s radosťou pustím do čítania predovšetkým poviedkových kníh.

Napríklad do knižky tiež východoslovenského rodáka Víťa Staviarskeho Človek príjemný, ktorú som pred pár dňami dostal do daru s osobným venovaním vydavateľa Kaliho Bagalu, doplnenú venovaním ilustrátora Pala Čejku.  

Autor je výtvarník, žije v Košiciach

Téma: O knihách


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

EKONOMIKA

Okolo Kiskovej kampane sa objavujú nové nejasnosti

Prezident obe časti svojej kampane platil cez firmu KTAG.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.

Neprehliadnite tiež

Po samovražde si seriál 13 Reasons Why vybral novú tragickú tému. Tentoraz pohorel

Nové časti populárneho titulu zverejnil Netflix pred niekoľkými dňami.

Väčšina z nich prežila stovky rokov. V piesňach Chasidov počuť slovenský folklór

Rabín Baruch Myers a violončelista Jozef Lupták idú na turné po niekoľkých slovenských mestách.

Producenta Harveyho Weinsteina obvinili zo znásilnenia

Od vlaňajšej jesene, keď sa objavili prvé obvinenia z pohlavného zneužívania, svedčilo proti Weinsteinovi v tejto veci viac ako sto žien.

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Najprísnejší porotca Superstar hovorí, že kto chce robiť dobrú hudbu, musí ju vedieť aj počúvať.