NOČNÝ STOLÍK PETRA KALMUSA

Košický zlatý kríž

O košickom architektovi Ľudovítovi Oelschlägerovi, jeho letnom kúpalisku a o kníhkupectve na Mlynskej ulici.

Výtvarník Peter Kalmus (Zdroj: Peter Kalmus)

Súčasný názov tej magickej, svojím spôsobom ekumenickej ulice, je Mlynská. Tá je súčasťou takzvaného zlatého kríža. Z Hlavnej sa ňu dostaneme od gotického Chrámu sv. Alžbety a približne v strede stojí najkrajší klasicistický evanjelický kostol na Slovensku.

Mimochodom, druhé manželstvo som uzavrel práve v tomto architektonickom skvoste, neďaleko ktorého je postavená synagóga. Opačným smerom, stále však blízko, je v úžasnej atmosfére Hrnčiarskej ulice umiestnený kalvínsky kostol, ktorý je zas obklopený Miklušovou väznicou a historickým areálom Rodošta.

Samozrejme, už spomenutá židovská synagóga je tiež neskutočne zaujímavá stavba, ktorá predstavuje kombináciu prvkov moderných, historických, európskych aj orientálnych. Žiaľ, spisovateľ a košický rodák Sándor Márai tu zaujímavú a inšpiratívnu synagógu nezažil a nevidel, pretože bola postavená niekoľko rokov po jeho definitívnom odchode z Košíc.

Nedokázal sa zmieriť s rozpadom rakúsko-uhorskej monarchie a vznikom Československej republiky. Našťastie a chvalabohu knihy Sándora Máraia sú už bez problémov dostupné a určite stoja za prečítanie.


Ja s ním rozlúčim konštatovaním, že Mlynská ulica niekedy mala aj názov Kossuthova a v roku 1990 dostal Márai, rok po smrti, najvyššie maďarské umelecké vyznamenanie Kossuthovu cenu.

Architekt Oelschläger

Ak už spomínam tú jedinečnú synagógu a tento text by mal byť predovšetkým o knihách, dovolím si pripomenúť a upozorniť, že pred tromi rokmi bola v Košiciach pokrstená výpravná a hodnotná monografia o skvelom architektovi Ľudovítovi Oelschlägerovi, ktorý navrhol aj projekt ortodoxnej synagógy a židovskej školy postavenej na súčasnej Puškinovej ulici.

Ľudovít Oelschläger ako ďalší významný košický rodák má vo svojom rodisku zrealizovaných a zachovaných viacero unikátnych stavieb. Mnohé z nich sú dnes predmetom pamiatkovej ochrany. Preštudovať monografiu Architekt Oelschläger – Lajos Öry úprimne odporúčam a som presvedčený, že mnohí budú príjemne prekvapení.

Jednak dielom tohto významného projektanta, ale aj úrovňou výpravnej publikácie, ktorá je trojjazyčná – slovensko-maďarsko-anglická. Prirodzene faktograficky, projektovo a fotograficky je bohatá a silná.

Ako širokospektrálneho výtvarníka, či presnejšie umelca bez výraznejších hraníc obmedzenia, ma inšpiruje a fascinuje najdostupnejšie výtvarné umenie – architektúra, a to od stavieb špičkových projektantov až po autentické a neopakovateľné prístrešia rómskych osád v širšom okolí Košíc.

Okrem samotných stavieb mám rád aj ich osudy, a to aj napriek môjmu presvedčeniu, že kvalitný umelecký literárny text sa zaobíde aj bez príbehu.

Medzi také príbehové stavby patrí jednoznačne Oelschlägerovo košické letné kúpalisko, ktoré v 30. rokoch postavila firma Huga Barkanyiho. Jednoznačne ide o zaujímavé architektonické dielo spĺňajúce kritériá európskej modernosti a funkčnosti. Odborníci ho zaraďujú k významným medzivojnovým stavbám, ako sú piešťanské termálne kúpalisko Eva či Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach.

Práve kúpalisko, ktoré väčšina Košičanov pozná pod názvom Čeháčko, bolo hlavným námetom vynikajúceho a úspešného štylizovaného dokumentárneho filmu režiséra Petra Kerekeša s názvom 66 sezón.

Pretože sám mám rád inšpirácie umeleckým dielom, som nesmierne rád, že spomínaný film Petra Kerekeša, ktorý získal viacero ocenení na významných zahraničných festivaloch, zaujal hudobného skladateľa Mareka Piačeka. Ten následne skomponoval súčasnú slovenskú operu s rovnakým názvom  66 sezón, ktorá vychádza z rovnomenného filmu.

Denný stolík

Témou týchto riadkov by mal byť nočný stolík a kniha na ňom, ale pretože môj nočný stolík je svojím spôsobom denný a nachádza sa v kníhkupectve Artforum na už spomínanej Mlynskej ulici.

Tam chodím pravidelne čítať a študovať knihy rôzneho zamerania. Od poézie (momentálne J. H. Krchovský) cez beletriu až po výpravné monografie výtvarných umelcov, medzi ktorých jednoznačne považujem aj architektov vrátane spomínaného Ľudovíta Oelschlägera, ktorý bol jednou zo štyroch významných osobností spojených s Košicami, ktoré prezentoval aj projekt EHMK Košice 2013.

Ďalšími boli spisovateľ Sándor Márai, sochár Gyula Kosice a režisér, scenárista, kameraman Juraj Jakubisko. Ak by záležalo na mne, určite by som osobnosť Juraja Jakubiska vymenil za jedného z najlepších súčasných spisovateľov, priateľa a bračeka Stanislava Rakúsa.

Mimochodom, košické kúpalisko po dlhých rokoch chátrania, pustošenia a devastácie, je v súčasnosti v generálnej rekonštrukcii, ktorá by mala byť ukončená začiatkom leta, a tak sa teším, že po rokoch sa opäť naň vrátim a na tribúne sa s radosťou pustím do čítania predovšetkým poviedkových kníh.

Napríklad do knižky tiež východoslovenského rodáka Víťa Staviarskeho Človek príjemný, ktorú som pred pár dňami dostal do daru s osobným venovaním vydavateľa Kaliho Bagalu, doplnenú venovaním ilustrátora Pala Čejku.  

Autor je výtvarník, žije v Košiciach

Téma: O knihách


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

SVET

Amerika nemá rozpočet. Zastaví sa život v krajine?

Takzvaný shutdown bude stáť Američanov miliardy dolárov.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.

Neprehliadnite tiež

Favorit na Oscara? Film Tri billboardy kúsok za Ebbingom získal ďalšie prestížne ceny

Film získal tri ceny Združenia filmových a televíznych hercov (SAG).

Verejnosť sa naposledy rozlúčila so speváčkou skupiny Cranberries

Rozlúčka s Dolores O'Riordan sa konala v jej rodnom meste Limerick na západe Írska.

Zomrel basgitarista skupiny Kinks Jim Rodford

Členom Kinks sa Rodford stal v roku 1978 a v skupine zotrval až do jej rozpadu v roku 1996.

Totalitný príbeh o zneužívaní žien vymýšľala v Československu. Je spisovateľkou roka

Na pulty našich kníhkupectiev sa po rokoch vráti Príbeh služobnice.

Zem spieva očami tanečníkov SĽUK-u a Lúčnice: Krásne tance, zbytočné reči

Režisér šou Peter Núňez prevzal za projekt ocenenie v Miami.