Keď krátko po Nežnej revolúcii vystúpili legendárni rockeri v Prahe, vo vzduchu bolo cítiť slobodu. Išlo o prvú podobnú akciu v postkomunistickej Európe, spartakiády a manifestácie mieru zrazu nahradili „valiace sa kamene“ .
Lístky za 250 českých korún sa predávali v maringotkách pri strahovskom štadióne a pre mnohých ľudí v stotisícovom dave to bolo vôbec prvýkrát v živote, čo mohli zažiť šou takých kolosálnych rozmerov. Symbolom podobných politických zmien by sa mohol stať aj plánovaný koncert Rolling Stones na Kube.
Rock bol zakázaný
Komunizmus tam síce ostal, ale politická situácia sa začínala pomaly meniť. Oživujú sa desaťročia mŕtve politické aj hospodárske styky s USA, a rockeri ohlásili koncert len tri dni po tom, čo Kubu navštívi Barack Obama, ktorý sa tak stane druhým americkým prezidentom v histórii, čo navštívil Havanu.
Agentúra AP označila koncert britských hudobníkov za najslávnejšiu udalosť na Kube od revolúcie v roku 1959, veď rocková hudba bola aj tam komunistickými vládcami roky zakazovaná. Fidelovi Castrovi sa nepáčilo, že sa tak veľmi odchyľovala od oficiálnej kubánskej ideológie.
Bál sa, že socialistická mládež by sa ňou mohla nakaziť, a preto celú rockovú muziku v roku 1961 zakázal. Stopku dostal napríklad aj Elvis Presley alebo Beatles, ktorí boli zakázaní už krátko po revolúcii.

Mnoho Kubáncov bolo dokonca prenasledovaných pre nosenie dlhých vlasov a neostávalo im nič iné, len zháňať „imperialistické“ nahrávky na čiernom trhu.
Ani domáca hudba, ktorá bola ovplyvnená západnými tendenciami a bola „anti-castrovská“, nemala v rádiách a televízii miesto. Nehrala tam Gloria Estefan ani Celia Cruz.
Až v roku 2012 sa centrálne riadená kontrola trochu uvoľnila. Niekoľko veľkých kubánskych rozhlasových staníc vtedy potvrdilo, že už môžu vysielať aj hudbu umelcov, ktorí boli roky zakazovaní, písalo BBC.
Očakávajú masy
Kubánsky koncert Rolling Stones 25. marca by sa však mal stať historicky prvým vystúpením britskej rockovej skupiny vôbec.
„Počas našej dlhej kariéry sme vystupovali na mnohých špeciálnych miestach, ale koncert v Havane bude pre nás historickou udalosťou a dúfame, že pre všetkých našich priateľov na Kube tiež,“ píše kapela na svojich oficiálnych stránkach.
Očakáva sa, že v krajine, kde kedysi vláda prenasledovala mladých ľudí pre počúvanie rockovej hudby, priláka takýto koncert masívne publikum, dopomôže tomu určite aj fakt, že bude zadarmo. Kapela je v súčasnosti na turné po latinskej Amerike, ukončí ho koncertom 17. marca v Mexico City.