Podľa odborníkov nemá nový spôsob hodnotenia vplyv len na postavenie jednotlivých spevákov a skupín, ale aj na význam skupín zákazníkov. Kým v posledných rokoch určovali poradie obľúbenosti väčšinou dievčatá do devätnásť rokov kupujúce nové CD, z internetu si teraz nahrávky sťahujú väčšinou chlapci a muži v staršej vekovej skupine nad dvadsať rokov.
Napriek tomu, že hlavné legálne služby pre sťahovanie hudby z internetu nefungujú v Británii dlho, počet skladieb zakúpených touto formou predaja sa blíži k číslam z obchodov. Za prvé tri mesiace tohto roku si britskí zákazníci stiahli 4,5 milióna nahrávok a v predajniach si ich kúpili 5,8 milióna.
Takmer deväťdesiat percent "sťahovačov" sú podľa prieskumov hudobného priemyslu muži, čo by malo mať priamy dosah aj na rebríčky. "Som si istý, že budú nejaké významnejšie skoky," povedal James Gillespie z firmy, ktorá zostavuje hitparády.
Aj keď napríklad Jennifer Lopezová či Eminem figurujú v záujmoch oboch skupín, cez internet si ľudia sťahujú najmä rock a alternatívne žánre. Na čele internetového rebríčka napríklad teraz tróni skupina Stereophonics, ktorá je v oficiálnej hitparáde až siedma. (čtk)