SME

Žirafa, múmie aj drahé opály - top 10 Prírodovedného múzea

Maskot Prírodovedného múzea - žirafa, zdobí jeho vzdušné schodisko už štyridsať rokov. Príroda, veda a iné poklady sa pod strechou múzea stávajú vďaka obľúbeným exponátom súčasťou našej generačnej pamäti.

Výstava 4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli predstavuje najnovšie prírastky do všetkých osemnástich múzeí Slovenského národného múzea.  Výstava 4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli predstavuje najnovšie prírastky do všetkých osemnástich múzeí Slovenského národného múzea. (Zdroj: Erika Litváková)

Žirafu ešte máte? To je najčastejšia otázka, akú riaditeľovi Prírodovedného múzea v Bratislave Jánovi Kautmanovi obyčajne kladú ľudia. Žirafa je skrátka kult. Za posledných štyridsať rokov, ktoré je v múzeu, sa stala jeho symbolom. „Je taká veľká, že sa nikam nevojde, a tak je jej miesto na schodišti medzi druhým a tretím poschodím. Ani do depozitára sa nedá odložiť, pretože sa nikam nevmestí," vysvetľuje Kautman.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žirafa je zároveň aj veľmi ťažká a premiestniť ju nie je jednoduché. Keď do múzea priniesli nového leva, ktorého teraz môžeme vidieť na výstave ako štvormiliónty exponát, bez problémov ho zdvihli a odniesli dvaja chlapi. Dnes sa totiž pri preparovaní používajú polyuretánové hmoty, ktoré sú ľahučké a dá sa potom s exponátmi jednoducho manipulovať.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi sa preparáty robili tak, že v nich bolo aj veľa hliny a modelovacej hmoty, ktorá je ťažká. Navyše, aby sa nezlomila, žirafa má vnútri aj kovovú konštrukciu - doslova malé koľajnice, a preto má veľkú hmotnosť. Keď sa sťahuje, treba na to aj tucet silných chlapov. A aj keď jej hľadali už iné miesta, v múzeu ju neradi sťahujú. Meria viac ako štyri metre, preto je zároveň aj najväčším exponátom Prírodovedného múzea a zákonite priťahuje najväčšiu pozornosť. Milujú ju deti aj dospelí, je súčasťou generačnej pamäti a bez nej je dnes múzeum už nepredstaviteľné, hoci sem ročne pribúdajú stovky exponátov a mnohé by jej mohli konkurovať.

Zoologický preparátor - vyhynutý druh

Aktuálna výstava 4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli je prehliadkou najnovších prírastkov pod všetkými strechami Slovenského národného múzea na Slovensku. SNM spravuje osemnásť špecializovaných múzeí, množstvo objektov a kultúrnych pamiatok, od Bojnického zámku cez hrad Červený Kameň či Krásnu Hôrku až po Spišský hrad. To najzaujímavejšie, čo do zbierkových fondov za posledných pätnásť rokov pribudlo, si teraz môžu návštevníci pozrieť na jednom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pohľade na desaťročia vystavenú žirafu človeku nevdojak vyvstane otázka, ako je možné, že ju ešte nezožrali mole. „Je niekoľko krokov, ktoré musíme v starostlivosti o zbierky robiť," objasňuje Kautman. „Najprv v samotnej preparácii. Tam platí, že treba odstrániť najmä zvyšky mäsa a tuku z kože, ktorá sa vypcháva. Potom sa koža napúšťa chemikáliami, ktoré zabraňujú kožojedom, moliam a ďalším škodcom, aby sa zahryzli do exponátov."

Historicky sa na to používal arzén, ale vzhľadom na to, že išlo o prudký jed aj pre človeka, upustilo sa od toho. Dnes sa používajú iné špeciálne vyvinuté látky pre človeka netoxické. Pre hmyz však toxický je a výhodu má v tom, že pôsobí trvale a keď ním raz kožušinu napustíte, už to nemusíte opakovať.

SkryťVypnúť reklamu

Remeslo preparátora však dnes už nemá budúcnosť a prakticky zaniklo. Väčšina dnešných preparátorov sa zameriava už len na poľovnícku klientelu a tým aj obmedzený rozsah preparovaných druhov. Kedysi mala každá škola prírodovedný kabinet a v ňom učebné pomôcky v podobe preparátov. Dnes sa už výučba rieši virtuálne. „V súčasnosti je katastrofálny stav a nemáme jediného preparátora," povzdychne si Kautman. „Cenné historické preparáty dnes často získavame najmä zo škôl. Takto sme získali napríklad aj hlavu múmie, ktorá sa akoby zázrakom zachovala a po čase našla. Bola v starom školskom kabinete a má nesmiernu historickú hodnotu. Bol to dar grófa Zichyho kráľovskému katolíckemu gymnáziu v Bratislave." Všeličo sa dá nájsť, no horšie je, že veľa cenného sa aj vyhodilo a nenávratne zničilo. Často celé zbierky končia vinou neznalosti a nezáujmu v kontajneroch. 

SkryťVypnúť reklamu

Vtáčí spev v múzeu

Keď Jánovi Kautmanovi zazvoní telefón, ozve sa vtáčí spev. Okrem toho, že je riaditeľom Prírodovedného múzea, je aj zoológom a vášnivo rád loví v živej prírode objektívom fotoaparátu. „Takéto zvonenie má pri fotení veľký význam. Ak niekde striehnete s foťákom a zazvoní vám telefón, všetko odplaší. Ale ak vám z telefónu začne spievať drozd, zvieratá sa ani nepohnú, je im to jedno," pochvaľuje si.

Pod strechou múzea sa nachádzajú mimoriadne rozmerné exponáty, no aj tie najmenšie mikroskopické na úrovni prvokov a drobných organizmov či parazitov.  

Iste, entomologické oddelenie má v jednej škatuli aj tisíce všelijakých malých mušiek a počty stále rastú, ale v múzeu sú aj ďalšie veľké a významné kolekcie. Zoológia obsahuje jeden a pol milióna zbierok a patrí medzi najpestrejšie a najbohatšie oddelenia. Rastlinný svet botaniky má pol milióna exponátov, paleontológia štyristotisíc, mineralogicko-petrografické oddelenie okolo tridsaťtisíc a antropológia má asi desaťtisíc zbierkových predmetov. Každé oddelenie má svoje poklady, s ktorými sa môže pochváliť, zbierky, ktoré majú obrovskú hodnotu. Pozrite si desať tých najvzácnejších a najzaujímavejších.

SkryťVypnúť reklamu

Top 10 z Prírodovedného múzea

Žirafa - maskot miesta

Žirafa pochádza z veľkej skupiny žiráf, ktoré chovali kedysi začiatkom sedemdesiatych rokov v Zoo Dvůr Králové. Pre vážne podozrenie z vysoko nákazlivej choroby ich museli usmrtiť. Strach a riziko, že by sa mohli nakaziť aj iné zvieratá, boli veľké. Jednu zo žiráf získalo aj múzeum a dostala sa v roku 1976 do Bratislavy. Keď ju vychýrený zoologický preparátor Ján Tesař pripravoval pre Prírodovedné múzeum v Bratislave, musel pre ňu vybúrať strechu na stodole, aby sa mu tam zmestila, pretože meria viac ako štyri metre.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45Y8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 482
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 248
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 961
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 872
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 479
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 174
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 951
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 109
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 047
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 116
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 065
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 629
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 876
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 333
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťZatvoriť reklamu