BRATISLAVA. Nazývali ho vizionárom. Predstaviť si totiž dokázal také veci, aké fantázia väčšiny z nás nikdy nebude schopná. To však nie je všetko - okrem toho, že Ken Adam (5. 2. 1921 - 10. 3. 2016) vo veľkom sníval, svoje predstavy aj zhmotňoval.
Miesta, ktoré si najprv vysníval, totiž následne skutočne pretavil do reality. Cesta jeho myšlienok k ľuďom začínala ukážkami štábu, neskôr do svojich výtvorov pozval hercov, no a napokon ich na filmovom plátne či v televízii predstavil divákom.
Nemec lietal za Britov
Rodák z nemeckého Berlína sa narodil pod iným menom, ako pod tým, s ktorým sa neskôr preslávil - Klaus Hugo Adam. V Berlíne strávil detstvo, a keď bol budúci filmový dizajnér scén starší, začal tam študovať na prestížnom francúzskom gymnáziu.
Rodina židovského pôvodu však krajinu musela čoskoro opustiť. Do Londýna pre čoraz vyhrotenejšie antisemitské nálady emigrovala v roku 1934. Po dokončení stredoškolského štúdia sa začal na univerzite venovať architektúre. Práve tá sa stala odrazovým mostíkom na ceste k jeho budúcemu povolaniu.
Keď sa však začala druhá svetová vojna, štúdium aj kariéra Kena Adama museli ísť bokom. Ako dobrovoľník sa pripojil ku Kráľovskému letectvu a ako jeden z troch pilotov s nemeckým občianstvom spolu s Britmi bojoval proti nacistom.
Do filmového priemyslu vstúpil so scénou pre film s názvom This Was a Woman, ktorý sa natáčal v roku 1948. Následne prišli ďalšie ponuky.
Dostatočný darebák
Za jedny z najúspešnejších, ale aj najznámejších filmov, na ktorých kedy Adam pracoval, sa považujú bondovky. Dovedna vytváral scénu pre sedem filmov s agentom 007 v hlavnej úlohe. A práve to boli filmy, ktoré ho preslávili.