Stano Filko v Žiline #2: V spomienkach kolegov
Diskusia / Nová synagóga Žilina 17.00
Keď v októbri minulého roka zomrel výtvarník Stano Filko, práve sa otvárala výstava, završujúca v trilógii jeho široko dimenzionálnu tvorbu, ktorá ho zaraďuje medzi najvýraznejších predstaviteľov slovenskej výtvarnej scény.
Filko spájal vo svojich dielach viacero náročných filozofických polôh, jeho tvorba sa niesla v hlbokých prúdoch oblastí biológie, kozmológie a absolútnej duchovnosti. V poslednej fáze svojej tvorby sa neustále vracal k zárodkom života, riešil život po živote, pripravujúc sa tak na smrť.
Jeho žijúci generační spolupútnici, kolegovia a priatelia, ktorí s ním zažili slobodný rozlet v šesťdesiatych rokoch aj zákazy a ignoranciu počas normalizácie, sa teraz v žilinskej Novej synagóge stretávajú v sérii verejných diskusií. Ich výsledkom bude výstava, ktorá sa pripravuje na koniec tohto roka.
Na jeho život a dielo – na to, aký bol, čo sa od neho naučili či prečo emigroval, budú v poradí druhom diskusnom pokračovaní spomínať Rudo Sikora, Ján Zavarský a na diaľku korešpondujúci Dezider Tóth. Súčasťou večera bude jednorazová inštalácia jedného Filkovho diela.
(ea)
Zabudnuté svetlo
ČT2 20. 30
Niekedy v polovici 90. rokoch prekvapil Bolek Polívka svoje publikum. Žiadny šašo, žiadny klaun z manéže alebo pražského sídliska - prijal úlohu vo filme Vladimíra Michálka a ukázal sa ako veľký dramatický herec.

V Zabudnutom svetle hrá dedinského farára, ktorý márne bojuje s komunistickými kádrovákmi, aby mu dovolili opraviť chátrajúci kostol. Takého, čo sa na svet začína pozerať skeptickými očami - pretože na jednej strane vidí iba samú aroganciu a na strane druhej zas bezmocnosť.
Vie, že jeho viera by mala byť pevná a neotrasiteľná, no keď si večer pri slabnúcom svetle líha spať a myslí na Boha, premáhajú ho pochybnosti.
Za túto úlohu dostal Bolek Polívka Českého leva.
(kk)