SME

Režisér: Kde Slováci kričia, Česi argumentujú

Je až zarážajúce, ako odlišne prežívajú Česi a Slováci emócie. Televízny režisér Braňo Mišík to vie porovnať, roky nakrúcal Súdnu sieň, teraz režíruje jej českú verziu.

Televízny režisér Braňo Mišík nakrúca seriály Zoo, Divoké kone a v televízii Barrandov českú verziu Súdnej siene.Televízny režisér Braňo Mišík nakrúca seriály Zoo, Divoké kone a v televízii Barrandov českú verziu Súdnej siene. (Zdroj: Joj)

Súdna sieň sa už nenakrúca?

Teraz nie, ale povráva sa, že televízia plánuje nové epizódy. Ja momentálne nakrúcam Sudkyňu Barbaru pre televíziu Barrandov, čo je v podstate kompilácia Súdnej siene a v Česku sa vraj veľmi uchytila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké typy ľudí chodia na kasting v porovnaní so Slovenskom?

Tu ich neobsadzujeme my režiséri, posiela nám ich agentúra, navyše, mnohokrát sú to herci, čo je veľký rozdiel. Mne sa na slovenskej Súdnej sieni páčila práve tá naša autentická kostrbatosť. Viac mi vyhovuje, keď je to síce kostrbaté, ale dýcha to. Nemusí to byť stopercentné po hereckej stránke, ale cítiť z toho ťah. Aj v českej verzii vznikne, ale je úplne iný.

SkryťVypnúť reklamu

V čom?

Je zaujímavé, ako rozdielne riešime problémy. Tam, kde Slováci kričia, Česi argumentujú. Princíp emočného prežívania máme diametrálne odlišný. A kde Slováci plačú, Česi sú ironickí.

Nezávisí to od scenára?

Scenáre sú totožné, Česi dostávajú presne tie isté, podľa ktorých sme nakrúcali na Slovensku, dokonca ešte aj v slovenskom jazyku. Mnohé z nich som robil ja, takže si presne pamätám, ako ich interpretovali Slováci a ako ich interpretujú teraz Česi.

Neurčuje scenár, kedy má herec plakať a kedy kričať?

Nie, toto nie je klasický scenár ako pri seriáli. V tomto sú napísané len dialógy, žiadne emócie alebo návody, ako ktorú scénu zahrať. Napríklad je tam situácia, kde manželia riešia rozvod, sú to len vety, v ktorých každá strana vymenúva svoje argumenty. Mojou úlohou je, aby tá situácia vychádzala priamo z ľudí, ktorí ju hrajú. Nemusia ani použiť tie isté slová ako v scenári. Päťdesiat percent z toho, čo hovoria, je improvizácia. Jasne vidím, že to, čo bolo v slovenskej verzii vypäté, je v českej racionálne a naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vám darilo dostať z nehercov v slovenskej Súdnej sieni toľko emócií?

Zakaždým postupujem rovnako, či ide o hercov, alebo nehercov. Najprv musím podstatu problému pochopiť ja a potom sa ho snažím ľuďom vysvetliť cez analogicky podobnú situáciu, ktorú by mohli poznať zo svojho života. Keď pochopia, o čo v tej situácii ide, tak v konečnom dôsledku nemusia byť ani dobrí herci, stačí, aby sa nechali viesť.

Skúste to opísať na príklade.

Mám nakrútiť scénu s matkou, ktorej zomrelo dieťa. Vyhrotená, veľmi vážna situácia a človek, ktorý nič podobné v živote nezažil, je jedno, či herec, alebo neherec, to musí zahrať. Väčšinou začne ilustrovať. Použije krik a hystériu. Ja sa ich snažím odtiahnuť od ilustrovania. V skutočnom živote je prežívanie väčšinou úplne iné, ako by si človek myslel. Približujem im to cez otázky typu: Sklamal ťa niekto niekedy v láske? Zažila si takú nenávisť, že by si bola schopná toho človeka aj zabiť? Keď potom ľudia nájdu v sebe pocit zranenia, hoci v úplne odlišnej situácii, zistia, že tá bolesť je podobná. Pokračujem s otázkami: Keď si to zistila, kričala si na toho človeka? „Nie, nebola som toho schopná, ledva som dýchala,“ povedia mi. A to je presne ono. Človek si myslí, že by kričal a hádzal taniere o zem, ale v skutočnosti by nikdy nekričal, bol by rád, ak by šepkal. Triasli by sa mu ruky, búchalo by mu srdce a sotva by sa udržal na nohách.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže hercovi, ak situáciu, ktorú ma zahrať, zažil?

Nie. Niekde som čítal, že jeden významný básnik napísal najkrajšie básne o pocitoch človeka vo väzení, hoci on sám v ňom pobudol len pár dní. Herec nemusí všetko zažiť, aby to vedel vypovedať. Dôležité je, aby naplno prežíval situácie, ktoré mu prídu do života. Potrebuje osobné skúsenosti. Tak ako prežíva túto situáciu, by prežíval aj desať ďalších, len v iných okolnostiach. Raz je to rozvod, potom choroba, havária. Emočné pochody sú podobné, čiže má s čím pracovať.

Niekoľko epizód seriálu Zoo sa nakrúcalo aj v Afrike. Bola to vaša prvá návšteva tohto kontinentu?

Ak nerátam Egypt, Tunisko a podobné turistické destinácie, tak v strednej, divokej Afrike som bol prvýkrát. Nakrúcali sme v Keni, v chránenej rezervácii Masai Mara.

SkryťVypnúť reklamu

Aký bol vás prvý dojem z tejto oblasti?

Že sa tam, asi pred desaťtisíc rokmi, zastavil čas. Hovoril som Masajom, že môžu byť šťastní, že ich krajina nemá žiadne nerastné bohatstvo. Už by v takom kľudnom, zabudnutom svete nežili. Najviac na mňa zapôsobilo to, akým spôsobom rozmýšľajú. Každý večer som sa rozprával so strážcami stanov, ktorí vedeli trochu po anglicky.

O čom?

O manželstve, hierarchii, o dodržiavaní zákonov v spoločnosti. Ak ja spravím niečo zlé, rieši to polícia, súdy. Ak Masaj niečo ukradne, komunita ho vylúči. Porovnával som náš sofistikovaný svet s tým ich negramotným a občas som mal pocit, že funguje lepšie ako náš. A nie je to klišé. Keď je spoločnosť anonymná ako tá naša, človek sa začne skrývať za zákony a inštitúcie a strácať zábrany. Masajovia nepotrebujú dohľad, aby rešpektovali pravidlá svojej komunity.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolujú sa navzájom, či nie?

Práveže oni dodržiavajú svoje zákony, aj keď ich nikto nevidí. Povedal som Masajovi, ktorý nás sprevádzal autom po parku, nech si dá s nami pivo. Odvetil, že nemôže, lebo tradícia mu to nedovoľuje a šaman by sa na neho hneval. Presviedčal som ho, že žiadny šaman tu teraz nie je a nikto ho nevidí. „Vidí, nevidí, na tom nezáleží, aj tak nemôžem piť alkohol,“ tvrdil s tým, že on ani neuvažuje o tom, že by porušil akýkoľvek zákon. Má to tak v hlave nastavené.

Určite pod vplyvom strachu z vylúčenia.

Asi. Jednoducho neporušia zákon za žiadnu cenu. U nás je to tak, že keď ma nikto nevidí, budem sa snažiť prilepšiť si v medziach osobnej morálky. Grázel cez mŕtvoly, slušný človek opatrne. Ale urobí to, lebo má pocit, že nebude potrestaný. Masaj nie. Pretože, keď ho raz vylúčia, niet cesty späť. Pri vážnom priestupku ho pošlú na noc za ohradu, ktorú obliehajú levy a hyeny cítiace dobytok. Ak ho aj nezožerú, bez pomoci komunity neprežije.

SkryťVypnúť reklamu

Asi je rozdiel aj v tom, či žijete v komunite sto Masajov, alebo v trojmiliónovom meste.

Určite. Celý čas som rozmýšľal nad tým, čo je prínosom a čo utrpením našej civilizácie. Je úžasné prísť na miesto, ktoré vám ponúka možnosť porovnávať. Princípom našej civilizácie je to, že človek rešpektuje zákony, ale nemá ich uložené v hlave. Len sa bojí trestu. Nie sme ako keby dostatočne vyspelí, aby sme boli sami sebe zákonom. Naša spoločnosť sa postarala o to, aby človek povýšil svoje ego nad societu: Ja som viac ako tí desiati okolo mňa, ja som ten šikovný, ja mám dobré auto, ja chcem byť bohatý, ja chcem dobré vzťahy. Vyzdvihujeme jednotlivca. Médiá poukazujú na úspešných jedincov a tí, čo sú dole, sa pozerajú, chcú byť hore a ego dostáva zabrať.

SkryťVypnúť reklamu

A u Masajov?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46CT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 818
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 058
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 512
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 098
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 670
  6. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 582
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 350
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 087
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 61 159
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 167
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 656
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 341
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 471
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 18 614
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 12 350
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu