WASHINGTON. „Sú aj veci, ktoré sú dôležitejšie ako rockový koncert. Jedna z nich je boj proti predsudkom a netolerantnosti,“ povedal Bruce Springsteen a fanúšikom, ktorí naňho čakali v Severnej Karolíne odkázal, že nepríde.
Život v Spojených štátoch ho väčšinou budil k tomu, aby písal a hral. A opačný postup – že sa gitary ani klavíra nedotkne, je preňho dosť nezvyčajný.
Tentoraz však nevedel, ako inak vyjadriť, že protestuje proti zákonu, ktorý považuje za diskriminačný.
Americké médiá ho volajú „záchodový zákon“. V štáte Severná Karolína ho prijali koncom marca a týka sa transsexuálov. Ženy nemôžu chodiť na dámske toalety, muži na pánske, dvere si musia vybrať podľa toho, aké pohlavie mali pri narodení.
„Myslím si, že je čas, aby sme ja i naša skupina prejavili solidárnosť s tými, čo bojujú za slobodu,“ napísal Springsteen na svojej stránke a fanúšikov, ktorí sa chystali na jeho koncert, poprosil o odpustenie.
Loading
...
Bieber versus Boss
Bruce Springsteen má prezývku Boss, čo roky rešpektujú jeho spoluhráči, hudobní kritici aj politici. Keby sa jeho pesničky nestali spoľahlivým svedkom, ani by sme už nevedeli, že v mladosti sa cítil neisto, vyplašený pred budúcnosťou a bojovne naladený proti konformnosti.
Preto začal písať o všetkých, čo potrebujú nehu, pomoc, povzbudenie – až sa stal hlasom Ameriky.
Svoje politické názory síce decentne šifroval, veľa sa však zmenilo po 11. septembri. Otvorene podporoval kandidáta Baracka Obamu, ktorý jeho pesničky pozná naspamäť, a konzervatívci už vedia, že na ich mítingoch zrejme nikdy nezahrá.
Že zrušil koncert, na to, samozrejme, predstavitelia štátu Severná Karolína nezareagovali s pochopením. „Je poľutovania hodné, že si Bruce Springsteen neplní záväzky. Chová sa ako malý chlapec, ktorý sa nahnevá a odíde aj so svojou loptou domov. Nevadí, prídu k nám iní umelci, Def Leppard či Justin Bieber,“ cituje Hollywood Reporter kongresmena Marka Walkera.
Nikdy vraj nebol Bieberov fanúšik, no vraví, že možno aj tí, čo nie sú „born to run“, si zaslúžia pozornosť.
Národný umelec
Bruce Springsteen hovorí, že zrušenie koncertu – a teda mlčanie – zvolil preto, aby čo najviac zaznel jeho hlas. Proti tým, čo vraj chcú vrátiť jeho krajinu o niekoľko krokov späť. A zrejme má pravdu. Možno nie je veľa umelcov, čo dokážu formovať spoločenskú klímu, on však medzi nimi je.
Prezident Obama mu pred časom prisúdil štátne vyznamenanie a organizoval koncert na jeho počesť. Množstvo osobností amerického života počúvalo jeho peničky a svojou prítomnosťou odsúhlasilo, že sa z neho vtedy stal v podstate národný umelec.