Ministerstvo kultúry očakávalo, že zákonom o povinných kvótach slovenskej hudby zvýši záujem poslucháčov o domácu produkciu. Už takmer dva týždne nariaďuje rádiám, že štvrtinu ich vysielania musia tvoriť piesne, ktoré sú buď v slovenčine alebo ich nahrali domáci interpreti.
Vysielatelia si to však nemyslia a preto mohli zažiadať o výnimku na Rade pre vysielanie a retransmisiu. Tá v utorok rozhodla. Niektorým ju udelila, iným zamietla.
Výnimka do konca roka
Rada tvrdí, že povinné kvóty nemusia spĺňať rádiá, ktoré sú úzko žánrovo vymedzené. Napríklad ak hrajú len rockovú alebo country hudbu. Medzi ne patria napríklad Rádio Anténa Rock, Aligator, či Rocková republika. Šéfa Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík hovorí, že je vskutku vylúčené, aby takéto rádiá zákonnú povinnosť splnili.
„Slovenská rocková hudba nie je veľmi rozvinutá. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch u nás takéto kapely fakticky neexistovali. Nemáme v tomto smere dostatočnú zásobu hudby, aby kvótu takéto rádiá splnili,“ povedal na tlačovej besede. Ak sú zas rádiá zamerané len na starú hudbu a oldies, nemusia vo svojom vysielaní púšťať nové slovenské skladby - čo zákon tiež nariaďuje.
Tieto výnimky pre rádiá však boli udelené len do konca tohto roka. „Potom nasleduje úplne nová situácia,“ hovorí Mistrík. Myslí tým, že od roku 2017 sa podľa zákona majú kvóty ešte zvýšiť. Zároveň však upozorňuje, že podobné obmedzenia pre médiá už existujú: napríklad, keď musia vysielať istý podiel európskej tvorby.
Stratíme poslucháčov
Výnimku zo zákona sa naopak Rada rozhodla neudeliť strednoprúdovým rádiám, medzi ktoré patria najpočúvanejšie stanice Expres, Fun Rádio, či Europa2. Čo táto povinnosť pre ne znamená?
Generálny riaditeľ Fun Rádia Patrik Ziman hovorí, že dopad nového zákona na vysielanie zatiaľ nemajú vyčíslený. „To sa ukáže až neskôr. Na počúvanosti jednotlivých staníc aj na atraktivite rádia ako média, ktoré týmto zákonom dostalo tvrdú ranu,“ hovorí.
Zatiaľ sa snažia dramaturgiu nastaviť, aby to čo najmenej zasiahlo prime time. Teda slovenskú hudbu smerujú do vysielania v čase, keď rádio počúva menej poslucháčov. Rádio Europa 2 sa rozhodlo pre recesiu a snažilo sa na tému kvót poukázať zábavnou formou: dva dni vysielali čisto slovenskú produkciu. Dopady zákona tam vidia negatívne. „Očakávame výrazný pokles počúvanosti,“ myslí si Jitka Fürst z Europy 2.
Verejnoprávne vysielanie má podmienky ešte tvrdšie, musí na svojich staniciach hrať až 35 percent slovenských piesní. Spomedzi týchto staníc dostal od Rady pre vysielanie a retransmisiu z podobných dôvodov výnimku Rádio Devín a Patria. Zákon ďalej nariaďuje, aby slovenské diela hrali medzi šiestou ráno a polnocou. V tom Rada pre vysielanie a retransmisiu vidí problém, pretože to podiel slovenskej hudby vo vysielaní ešte viac zvýši.