Prílišná láska môže zabíjať, píše americká spisovateľka Celest Ng v debutovom románe, ktorý vyšiel v Odeone pod názvom Vše, co jsme si nikdy neřekli. Popri patológii rodiny v ňom stihla otvoriť aj iné témy. Napríklad to, že minulosť dokážeme otvoriť a pochopiť. Žiaľ, keď sa v nás rozsvieti, často je už neskoro.
Ng to demonštruje radikálne, jej hrdinka Lydia zomiera hneď v prvej vete románu. Má šestnásť rokov a najprv je nezvestná, rodičia ju márne čakajú pri raňajkách. Jej posteľ je prázdna a v izbe zostala len jej vôňa.

Chce sa len začleniť
Po niekoľkých dňoch ju nájdu. Utopenú v blízkom jazere. Šlo o samovraždu, nešťastie alebo ju pod vodu dotlačil niekto iný?
S pribúdaním riadkov však kriminálna záhada ustupuje. Celest Ng vo viacerých časových rovinách odhaľuje ďalšie vrstvy súvisiace s rodinnou históriou a dôležitý je pritom aj kontext doby.
Je to príbeh z roku 1977. James Lee, Lydiin otec, má čínske korene. Keď si chcel vziať jej matku Marilyn, musel bojovať s predsudkami, zákonom a odporom svokry. „Písal sa rok 1958, vo Virginii, Marilinom rodnom štáte, vlastne v polovici štátov, by bol ich sobáš nezákonný,“ vysvetľuje Ng.
Jamesovou jedinou túžbou bolo a je začleniť sa. Aj preto sa stal vysokoškolským odborníkom na tému Kovboj v americkej kultúre. Lydiina matka sa pre zmenu nechcela stať ženou v domácnosti a v literatúre skončiť pri kuchárskej knihe. Nenaplnené ambície preniesla na svoju milovanú dcéru. Bude skvelou študentkou, sníva. Stane sa lekárkou a jej biely plášť bude znamením víťazstva nad obmedzeniami doby.
S právne tušíte, prívaly takejto lásky viedli k noci, keď sa Lydia vybrala k jazeru. Tu nejde o nedostatok lásky. Jej naliehavosť však rodine ubližuje. Pôsobí deštruktívne na vzťahy k Lydiiným súrodencom.
Sloboda, ktorá prináša neslobodu
Americká spisovateľka priniesla obraz toho, že ambície môžu ísť paradoxne proti sebe. Emancipácia mladej ženy v Amerike osemdesiatych rokov minulého storočia vedie k podriadenosti v „internom“ rodinnom svete. Jedna sloboda prináša neslobodu zlyhať či aspoň nebyť stopercentne dokonalým.
Kniha Vše, čo jsme si nikdy neřekli, už dnes odmenená niekoľkými literárnymi cenami, je zároveň dokumentom rodových záťaží a podvedomých schém, ktoré si nesieme v sebe. Napriek všeobecnej hlásanej revolte proti zabehaným spôsobom predkov konáme nakoniec rovnako. Menia sa iba kulisy.
Rodičia Celeste Ng pochádzajú z Hongkongu, a ona teraz tematizuje aj historicky podmienený postoj konzervatívnej Ameriky k „orientálcom“. O tých sa na rozdiel od Afroameričanov hovorí a píše málo. Najvyšší súd plošne zrušil zákaz rasovo zmiešaných manželstiev až v roku 1967.
Jej emočne úprimný román ukazuje devastačnú silu mlčania v rodinných vzťahoch. Názov je viac ako neškodnou metaforou. Nie je v ňom nič, čo sa podobá na neškodné pohodlné rozprávanie o živote. Vyrušenie, ktoré Celeste Ng čitateľovi ponúka, určite možno označiť za dar talentovanej debutantky.