Na charitu bolo minulý rok vo Veľkej Británii venovaných 266 miliárd libier, odhaduje rebríček Giving List, ktorý v nedeľu zverejnil magazín The Sunday Times.
Kto daroval na dobročinné účely najviac? Spomedzi hudobných celebrít to bol Elton John, ktorý svoje peniaze investoval hlavne do vlastnej neziskovej organizácie zaoberajúcej sa liečbou a výskumom choroby Aids. Počas roka to bola dokopy suma vyše 26 miliónov.
Medzi ďalších hudobných filantropov patria Coldplay, Ringo Starr, kapela One Direction a členovia Queen.
Druhou najštedrejšou celebritou z oblasti umenia je autorka kníh o Harrym Potterovi, J.K. Rowlingová. Viac, ako 10 miliónov libier darovala nadácii Lumos, ktorá sa snaží zastaviť inštitucionalizáciu detí a chce zavrieť všetky sirotince do roku 2050.
Veľa prostriedkov darovala aj projektom na výskum sklerózy multiplex, choroby, na následky ktorej umrela jej mama. Na vrchole rebríčka sa však už po tretí rok ocitla rodina Sainsburyovcov, ktorá je majiteľom reťazca s potraviny.
V rebríčku Giving List by sa o rok mohli objaviť aj Mumford and Sons, nedávno oznámili, že výťažok z ich koncertov v Severnej Karolíne darujú lokálnym neziskovkám pre LGBT menšinu po tom, ako štát prijal kontroverzný zákon o toaletách. Transsexuáli tu musia chodiť na záchod podľa pohlavia, ktoré mali pri narodení.
„Ako kapela, ktorá na koncerty pozýva všetkých bez výnimky a snaží sa podporovať toleranciu k inakosti, považujeme za potrebné postaviť sa proti zákonu, ktorý podporuje skôr strach a diskrimináciu,“ cituje kapelu portál NME.
