Správy z Hollywoodu sú jasné. Demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders nemá vo filmovom svete príliš veľkú podporu. Jeho hlas tam nedokáže zarezonovať. V získavaní sympatizantov ho tam na míle predbieha jeho umiernená protikandidátka Hillary Clintonová. Má za sebou celkom dlhý zoznam hviezd a vrcholových manažérov, ktorí jej kryjú chrbát – finančne aj morálne.
Na Clintonovej kampaň putovalo od hollywoodskych hercov, manažérov a ďalších zamestnancov filmového priemyslu už zhruba 8,4 milióna dolárov. Uvádza to analýza agentúry Reuters, ktorá je zameraná na financovanie kampaní.
Clooney vyzbieral najviac
Historik Steven Ross tvrdí, že práve celebrity majú moc presvedčiť ľudí, aby sa stotožnili s posolstvom kandidátov. Ak volič vidí, že jeho obľúbený herec či spevák podporuje určitých ľudí, je veľmi pravdepodobné, že svoju pozornosť zameria presne na rovnakých kandidátov.
Známe osobnosti tak viac ako peniazmi pomáhajú práve medializáciou, spájaním svojej tváre s tou kandidátovou. Na kampaniach Hillary Clintonovej už vystúpila napríklad speváčka Demi Lovato alebo Katy Perry, medzi jej podporovateľov patrí aj George Clooney, Viola Davis, Beyoncé, John Legend, Salma Hayek či Richard Gere.
Miliónom dolárov do jej fondu prispel aj režisér Steven Spielberg.


„Vo všetkom tomto chaose je len jeden konzistentný hlas. Hlas tolerancie a skúseností, od kandidáta, ktorý strávil celý život bojom za práva tých menej šťastlivých. Kandidáta, ktorý pozná komplexnosť našich medzinárodných vzťahov. Je to Hillary Clintonová,“ napísal v liste adresovanom ostatným Clintonovej podporovateľom herec George Clooney. Na súkromnom benefičnom večierku, organizovanom na jej počesť, vyzbieral na jej kampaň ďalších 15 miliónov dolárov.
Najvyššie vstupné pre jeden pár sa pohybovalo v sume 350-tisíc dolárov.
Silná podpora Hillary Clintonovej však môže prameniť už z prvej prezidentskej kampane jej muža v roku 1992, vyhodnocuje Reuters. Bill Clinton sa vtedy nebál ukázať, že rešpektuje popkultúru a uznáva umelcov. Ďalším dôvodom, prečo má Clintonová v Hollywoode jednoznačne navrch, je podľa historika Stevena Rossa to, že na rozdiel od Sandersa nepožaduje vyššie dane pre bohatých ľudí a neútočí na veľké korporácie.


Republikánom sa nedarí
Bernie Sanders za sebou nemá až toľko mien, od darcov zo zábavného priemyslu na svoju kampaň vyzbieral iba 1 milión dolárov. Verejne ho však podporujú hudobníci z Red Hot Chilli Peppers, ktorí vo februári usporiadali v jeho mene benefičný koncert. Sandersovi verí aj herec Mark Ruffalo alebo herečka Susan Sarandon, ktorá prispela na jeho kampaň sumou 2700 dolárov. „Sanders je za skutočnú zmenu, progresívnu zmenu,“ vysvetlila herečka svoje volebné preferencie.
Dáta z analýzy agentúry Reuters tiež ukazujú, že najmenej sa v Hollywoode darí republikánom, medzi ktorými je najsilnejším kandidátom Donald Trump. Dokopy zvládli zhromaždiť len zhruba pol milióna dolárov, čo predstavuje približne 5 % z celkových dotácií od zábavného priemyslu.
O voľnách sa rozhoduje v kine
Hollywoodski filmári vedia, ako aj kedy kandidujúcich politikov zdiskreditovať.
V Spojených štátoch je už niekoľko rokov zvykom, že niekoľko mesiacov pred voľbami ide do kín film, ktorý vznikol s jasným zámerom: ovplyvniť ich. Kandidátom je už zväčša z mena režiséra jasné, či mu seansa v kine na preferenciách pridá, alebo naopak. V roku 2004 nakrútil Michael Moore dokument, v ktorom zdiskreditoval prezidenta Georgea Busha. Kritizoval najmä jeho rozhodnutie napadnúť Irak.O štyri roky neskôr chcel Oliver Stone posilniť pozíciu Baracka Obamu tým, že nakrútil posmešný film W. Mal odradiť voličov od voľby konzervatívneho kandidáta. Je celkom prirodzené, že film na tému prezidentských volieb nakrútil aj George Clooney, v Spojených štátoch popredný mienkotvorca. Jeho dráma Dni zrady prišla do kín na jeseň 2011. Clooney sa však ukázal ako správny filmár a podstatou jeho príbehu nebola politická príslušnosť. Ukázal mechanizmus moci, ktorý vo volebnom boji zničí každého, kto je nepripravený. (kk)