Fond na podporu umenia mimoriadne zasadá. Musí riešiť, že pri rozdeľovaní dotácií udrel verejnosti do očí možný konflikt záujmov.
Do Fondu na podporu umenia prišiel oficiálny podnet, aby prešetril prerozdelenie svojich financií. V piatok zasadne jeho rada, aby preverila, či nedošlo ku konfliktu záujmov. Podozrivý je Spolok slovenských spisovateľov.
Čo kole oči
Kongres slovenských spisovateľov. To je podujatie, ktoré v oblasti literatúry v podprograme Prehliadky, festivaly, súťaže získalo najvyššiu dotáciu od Fondu na podporu umenia.
Pridelená suma 25 000 eur je, samozrejme, relatívna, závisí od toho, čo všetko podujatie obsiahne, s akými výstupmi či hosťami a s akým programom počíta.
Verejnosti však suma začala klať oči tým skôr, že štyria z piatich členov odbornej komisie, ktorá žiadosti posudzovala, sú zo Spolku slovenských spisovateľov. A ten zároveň o peniaze na podujatie požiadal.
Navyše, okrem Kongresu slovenských spisovateľov podporil fond aj festival Dunajské elégie a tri literárne súťaže Chalupkovo Brezno, Jašíkove Kysuce a cenu Rudolfa Fabryho, čiže podujatia, ktoré tiež zastrešuje Spolok. Ak sa ukáže, že bude v konflikte záujmov, je otázka, či mu Fond peniaze vôbec môže odobrať.
Členstvo nie je prekážkou
Informácie, podľa ktorých môže ísť o priamočiary konflikt záujmov, rozšíril na sociálnych sieťach Magazín nekonvenčnej tvorby Kloaka, ktorý funguje tiež z grantovej podpory. Podľa redaktora Michala Rehúša to vrhá tieň na nezávislosť rozhodovania.
Riaditeľ fondu Jozef Kovalčík tvrdí, že podľa zákona členovia odbornej komisie v konflikte záujmov nie sú. Pred procesom hodnotenia totiž musí každý z členov vyhlásiť, že nie je štatutárom akéhokoľvek žiadateľa, ani v priamom vzťahu k hodnoteným projektom. „Samotné členstvo v akejkoľvek stavovskej organizácii nie je prekážkou pre posudzovanie projektov, ak nie je daný člen v konflikte záujmov. Mnohí členovia sú v nejakých profesijných združeniach, veď Spolok slovenských spisovateľov má 420 členov,“ hovorí Kovalčík.
Prízvukuje, že rada fondu nemá v komisiách „svojich“ ľudí, môžu tam byť iba tí, ktorých navrhli organizácie pôsobiace v oblasti umenia a kultúry.
Podľa kritických hlasov je však portfólio ľudí vhodných do odbornej komisie širšie. „Odborná komisia sa ukázala ako jednofarebná, ale nemusela byť taká. Spolok slovenských spisovateľov je síce profesijná organizácia, ale je ich tu ďalších päť,“ podotýka literárny vedec Radoslav Passia.
Túžby a návraty
V konečnom dôsledku by však verejnosť malo najviac zaujímať, čo je vlastne Kongres slovenských spisovateľov za podujatie a či jeho výstup bude stáť za to. Zatiaľ sa o ňom veľa dozvedieť nedá.
Jeho organizátor, Spolok slovenských spisovateľov – inak v minulosti viackrát spájaný s rôznymi kauzami – k tejto akcii na svojom webe uvádza toľko, že sa považuje za pokračovateľa Spolku slovenských spisovateľov, ktorý spomínaný kongres organizoval v roku 1936 ako reakciu spisovateľov na nacistické vyčíňanie a vyjadrenie „túžby po slobode a ľudovláde“. Tohtoročný kongres má byť okrem iného aj oslavou jeho 80. výročia.
Bonusom je link na štvorminútový film Historické zjednotenie spisovateľov, ktoré uverejnila na Youtube TV Matica.