V kinách je ho v súčasnosti plno. V Kolónii hrá po boku šarmantnej Emy Watsonovej mladíka, ktorého uniesla Pinochetova tajná polícia, a iba nedávno sa zaradil aj medzi členov hrdinského univerza v najnovšej marvelovke Kapitán Amerika: Občianska vojna. Keď sa fanúšikovia obľúbených komiksových príbehov dozvedeli, že sa pridá do pestrej palety zlosynov, internetové prostredie zahltili špekulácie, koho asi stvárni.

Niektorí ho však už od začiatku tipovali na zloducha v purpurovom plášti – baróna Zema. „Moja postava robí šikovné a chytré ťahy – snaží sa protivníkov zničiť zvnútra. To je na nej zaujímavé,“ myslí si Brühl. Keď sa rozhodoval, či má túto ponuku prijať, prvý, koho prosil o radu, bol jeho priateľ Chris Hemsworth, s ktorým si zahral aj v úspešnom filme Rivali (2013).
„Choď do toho, určite neoľutuješ. Bude o teba postarané,“ radil mu predstaviteľ božského Thora. Aj napriek tomu, že on si v najnovšom filme o superhrdinoch, žiaľ, nezahral.
Reč ho živila odmala
Vždy, keď sa Brühla pýtajú, v ktorom jazyku najradšej hráva, vtipne odpovedá slovami rímskeho cisára Karola V.: „Po nemecky s koňom, po španielsky s Bohom a po francúzsky s milenkami.“
Jazyky má totiž v krvi. Narodil sa nemeckému otcovi a španielskej matke v Barcelone, a hoci väčšinu detstva strávil v Kolíne nad Rýnom, bilingválna domácnosť bola preňho úplne prirodzená. Letá trávil u matkinej rodiny v Španielsku a k dvom jazykom neskôr pribudla aj francúzština, ktorú pochytil od svojich tiet. Keď mal osem rokov, vyhral recitačné preteky, a tak mu strýko z rádia obstaral džob v dabingovom štúdiu. O štyri roky neskôr sa už prvý raz zoznamoval s filmovým štúdiom.

„Len čo ste tam, uvedomíte si, že všetko je oveľa väčšie, ako ste si kedy mysleli,“ spomínal na svoje začiatky pred kamerami. Prešiel si niekoľkými nemeckými televíznymi filmami, dokonca aj telenovelou, kým dostal prelomovú rolu vo filme Good Bye, Lenin! (2003), ktorý mu zrazu začal odomykať všetky dvere.
Správne načasovanie
V humornom príbehu s trpkou príchuťou stvárňoval Alexa, syna nadšenej socialistky z východného Nemecka tesne pred pádom režimu. Jeho rebelantstvo však matke zapríčinilo infarkt a osem mesiacov v kóme. Ak ju chcel po prebudení uchrániť pred ďalšími zlými správami, musel mlčať a zinscenovať život tak, ako by sa žiadne prevratné zmeny nikdy neudiali. Žiaden pád Berlínskeho múru ani prienik kapitalizmu.