Doma majú zásoby vody a potravín na niekoľko mesiacov, rátajú s výpadkom elektriny, majú premyslené, ako nahradia dodávku plynu, aj to, ako budú medzi sebou komunikovať, keď zlyhajú bežne dostupné dorozumievacie prostriedky. Vedia, že jedného dňa sa to stane, preto sú pripravení aj psychicky. Seba samých považujú za realistov, pričom zvyšok sveta je pre nich naivne nerozumný.
Sú to vizionári alebo paranoidní šialenci? Hovoria si prepperi (z anglického slova prepare = pripraviť) a sú pripravení na deň, keď pôjde o všetko, keď bude hroziť zánik sveta a nastane apokalypsa.
Či to bude v dôsledku solárnej búrky, prírodnej katastrofy, atómovému výbuchu, alebo invázie mimozemšťanov – prepperi sú presvedčení, že práve vďaka nim raz život možno nezanikne. Pretože nestačí len prežiť, je nevyhnutné zachrániť aj civilizáciu. Také je životné heslo presvedčeného preppera.
Archa života
„Len blázni budujú archu až po príchode potopy,“ hovorí John Goodman v postave Howarda v horore Ulica Cloverfield 10 (2016). Sám sa medzi bláznov neráta, roky sa predsa pripravoval. Dômyselne budoval svoju bárku – podzemný bunker so zabezpečenou filtráciou vzduchu, zásobami potravín na dva roky a kompletným komfortom na prežitie.

Kým sa to tam hore upokojí a rádioaktívne zamorenie už nebude ohrozujúce, má reálne šance na prežitie. V takejto verzii ozrejmil aj Michelle (hrá ju Mary Elisabeth Winstead), prečo sa po autohavárii prebrala uväznená v betónovom úkryte. Howard jej život zachránil hneď dva razy. Ošetril ju po nehode a vzal ju do bezpečia.
Tam hore totiž nikto neprežil. Po katastrofickom výbuchu sa ukázalo, že jeho premyslená a intenzívna príprava na súdny deň mala zmysel. Howarda náhla udalosť nezaskočila a Michelle mala z pekla šťastie, že ju zachránil. Alebo, že by nie? Čo ak tam hore život naďalej beží ako predtým? Tempo napätia solídne rozohranej zápletky udáva práve otázka, do akej miery je Howard dobrák od kosti, či naopak, paranoidný majster konšpiračných teórií a psychopatický únosca. Strach možno merať na štvorcové metre a celý čas nie je jasné, či je hrozba skutočne globálna, alebo exkluzívne ohraničená stenami úkrytu.
Záchranná diéta
Ktovie, možno aj vďaka tejto celovečernej prvotine režiséra Dana Trachtenberga získal John Goodman odhodlanie, aby konečne zhodil nadbytočné kilogramy. Vo filme možno Goodmana vidieť ešte v oveľa zavalitejšej forme, než v akej sa ukazuje v poslednom čase. Na londýnskej premiére sa herec známy z televízneho seriálu Roseanne (1988), kultového Big Lebowski, Flintstonovcov (1994), ale aj snímok Argo (2012) či Vnútri Llewyna Davisa (2013) predviedol v celkom novej podobe.

Za posledný rok je ľahší o päťdesiat kíl a so šarmom elegána, ktorého v sebe maskoval pod zavalitým imidžom, priznáva, že bol najvyšší čas. „Nikdy nebudem vyzerať ako Paris Hilton a problémy s váhou ma budú sprevádzať celý život,“ citoval Goodmana magazín People. Šesťdesiattriročný herec si však uvedomil riziká, ktoré s takou nadmernou hmotnosťou súvisia. Navyše, ani hereckým príležitostiam obezita priveľmi nepraje, a preto sa Goodman rozhodol striktne a nadobro vyhýbať cukru, alkoholu a „junkie“ strave a medzi každodenné návyky zaradil pravidelné tréningy v posilňovni.
Betónový bunker do každej domácnosti
Hnutie prepperov sa od čias studenej vojny šíri do Európy nielen z Ameriky, kde patrí k životnému štýlu mnohých Američanov (podľa portálu American Preppers Network ich boli v roku 2014 odhadom štyri milióny), ale napríklad aj vo Švajčiarsku má svoje dlhoročné tradície. Ku krajine syra a čokolády patria aj betónové bunkre.