V Taliansku slávnu operu neprijali, dnes si ju ceníme o to viac
Opera Simon Boccanegra slávneho Giuseppeho Verdiho v Taliansku v čase vzniku prijatá až na druhý pokus, po mnohých rokoch a dôkladnom prepracovaní.
Skladateľ sa v tejto opere odklonil od predošlej estetiky, ktorá zdôrazňovala predovšetkým árie a dávala väčší priestor duetom, ansámblom a recitatívom. Vytvárala si tým väčší priestor pre charakterizovanie postáv a vzťahov medzi nimi, čo je základ hudobno-dramatického vyjadrenia v reformovanej opere.
Publikum na toto zrejme ešte nebolo pripravené, a tak sa po vlažnom prijatí v roku 1857 znechutený Verdi k tejto opere vrátil až po štvrťstoročí, pričom druhá premiéra v slávnej La Scale bola už úspechom.
Z obsahovej stránky zaujme nadčasový leitmotív zápasu o integritu a zjednotenie spoločnosti a celého Stredomoria a tiež fakt, že Verdi použil do diela, ktoré datoval o päť storočí do minulosti, historické mená a rody z talianskeho Janova. Z esteticko-formálnej stránky je opera inscenovaná ako zmes klasiky a moderného ponímania. V SND uvádzajú jeho premiéru už v treťom naštudovaní.
Režisérom je tentoraz Marián Chudovský a v jednotlivých postavách sa predstavia Anton Keremidtchiev, Sergej Tolstov, Daniel Čapkovič či Jozef Benci.
Riaditeľ sekcie opery Slavomír Jakubek vyjadril ambíciu, aby sa Simon Boccanegra zaradil ku klasickým verdiovským dielam, ktoré si nájdu početné publikum a zarezonujú či už u laických divákov, alebo u odborníkov. Napriek tomu, že nepatrí k najznámejším titulom, prináša skvele napísanú drámu a nádhernú hudbu, ktorá vie strhnúť.
Premiéra/ Opera Novej budovy SND Bratislava 19.00