Africké ženy, ste úžasné! Vykríkla Angélique Kidjo, keď vlani preberala Grammy za najlepší album v kategórii World Music. Slová nekorunovanej kráľovnej africkej hudby elektrizujú davy. Hovoria jej Hlas Afriky a symbolika nie je náhodná, pretože práve ona bojuje za ľudské práva na území kontinentu tak nebojácne, že si ju všimla aj Amnesty International. Dnes jej udeľujú výročné ocenenie Veľvyslanec svedomia. Vlani získala tento titul americká folková speváčka Joan Baez.

Prvá čierna diva
Raz priniesol bratov kamarát k nim domov album Miriamy Makebovej, juhoafrickej speváčky, ktorú volali aj Mama Afrika a ktorá bola prvou černošskou ženou ‒ laureátkou ceny Grammy. Na malú Angélique to veľmi zapôsobilo. Vtedy prvý raz videla čiernu ženu na obálke hudobného albumu, predtým svietili z titulky vždy len bieli ľudia, prípadne čierni muži.
„Niekto, kto vyzeral ako ja, mi dodal odvahu. Pomyslela som si, že keď sa nestanem ľudskoprávnou právničkou, možno budem speváčkou ako ona,“ spomínala Angélique Kidjo.
Narodila v Benine na západe čierneho svetadielu. Vyrastala v spoločnosti, kde sú ešte aj dnes predsudky voči ženám bežné. Jej rodina však bola malou výnimkou, mama jej bratov učila variť a jej otec si cenil nezávislosť žien. „Môj otec hovoril, že sexizmus je zbabelosť a neistota,“ vyjadrila sa speváčka v rozhovore pre CNN.
Jeden z jej songov sa volá Batonga. Toto slovo neznamená oficiálne nič, sama si ho vymyslela. Reagovala ním na urážky či hlúpe poznámky, ktoré jej občas spolužiaci v škole uštedrovali. Pre ňu to bolo, ako keby v tej chvíli hovorila: „Daj mi pokoj. Ja si budem robiť, čo ja chcem, stanem sa tým, čím sa ja rozhodnem byť, bez ohľadu na vašu hlúposť.“
Keď speváčka neskôr, už ako dospelá, založila nadáciu, ktorá pomáha africkým dievčatám študovať, nemohla ju nazvať inak ako Batonga.