Pozrite si svet detí v zornom poli fotografov od polovice devätnásteho storočia až po dnes.
Na zemi sú deti, zem vesmírom letí, nekrúžia ním len samé atómy - spieva sa v úvodnej pesničke obľúbeného detského seriálu z roku 1978 Majka z Gurunu.
Aj dnes príde na svet viac ako tristopäťdesiattisíc detí. Dvestopäťdesiatpäť za jednu minútu, štyri za sekundu. Počas priemerného ľudského nádychu a výdychu celá jedna nová školská trieda detí. Zďaleka nie všetky sa raz do školy naozaj dostanú. Nie všetky budú mať domov a školu v blízkosti. Nie každé v dobrom zdraví dosiahne vek, keď sa deti zvyčajne učia čítať, písať a počítať.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Podľa údajov, ktoré uvádza UNICEF, dnes na svete namiesto školy chodí do práce ešte stále takmer dvesto miliónov detí vo veku päť až štrnásť rokov. Myšlienka Medzinárodného dňa detí je úzko spätá s rozvojom a šírením povedomia o právach detí a vznikla vo švajčiarskej Ženeve v roku 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children). 1. jún je odvtedy obľúbeným dňom pre sviatok detí, hoci zo sto štyridsiatich piatich krajín, ktoré si práva detí pripomínajú sviatkom, len dvadsaťjeden ho slávi práve v tento deň.
Keď začal americký fotograf Lewis Wickes Hine (1874−1940) začiatkom 20. storočia z poverenia National Child Labor Committe (NCLC) detskú prácu dokumentovať, autentická sila jeho fotografií detí pri práci vo fabrikách začala meniť povedomie o tom, že deti do tovární skutočne nepatria. Jeho snahou bolo ukázať krutosť, ktorá sa páchala na deťoch nútených pracovať aj dvanásť hodín denne. Aj jeho fotografie prispeli k tomu, že sa vo vyspelých krajinách podarilo tieto praktiky zastaviť.
Deti pred objektívom sú vďačným motívom a venovali sa mu mnohí slávni fotografi. Pozrite si zopár snímok od počiatkov fotografie až do dnes.
Učiteľ matematiky Charles Lutwidg Dodgson, známejší pod spisovateľským pseudonymom Lewis Carroll bol aj vášnivým fotografom. Alice bola jedným z jeho obľúbených motívov. Oblečenú za žobráčku ju odfotografoval v roku 1858. Neskôr jej napísal a venoval príbehy o Alice v krajine zázrakov a jej pokračovanie. (zdroj: autor Charles Lutwidg Dodgson)
Lewis Hine fotografoval detskú prácu cielene. Dievčatko v americkej cvernovke v štáte Georgia v roku 1909. (zdroj: autor Lewis Hine)
Kým sa fotografia rozšírila, navštíviť portrétny ateliér bolo sviatkom. K prvým našim známejším portrétistom patrili Eduard Kozič, Béla Mindszenty či Karol Divald. (zdroj: autor ateliér Strelisky a Béla Mindszenty)
Fotograf Weegee vychádzal do ulíc v noci a fotografoval všetko, čo zvyčajne zahaľuje tma. Známe sú jeho drsné fotografie dokumentujúce pouličnú kriminalitu, no nevyhol sa ani detským motívom. Deti spiace na požiarnom schodisku odfotil v roku 1938. (zdroj: Weegee)
Ani v diele Karola Plicku, fotografa a zberateľa folklóru nechýbali deti. Portrét dievčatko s kvetinovou partou pochádza z Liptovskej Lúžnej z roku 1947. (zdroj: autor Karol Plicka)
"Deti by mali byť vonku. Dnes sú ulice prázdne, ľudia sedia doma pred televízorom," posťažovala si Helen Levitt, známa ako autorka pouličnej fotografie, najmä rodného New Yorku. Táto je z NYC z roku 1942. Helen s neopakovateľným citom pre situačnú okamihovú fotografiu mapovala svet detí v chudobných štvrtiach veľkomiest. (zdroj: Helen Lewitt)
Fotografia chlapca hrajúceho na flautu v peruánskych Andách neďaleko mesta Cuzco vznikla v roku 1954. Patrí k ikonickým snímkam reportéra a dokumentaristu Wernera Bischofa a býva interpretovaná ako oslava večnej životnej radosti navzdory nepriazni osudu a ťažkým životným podmienkam. (zdroj: autor Werner Bischof)
Dielo fotiacej pestúnky Vivian Maier bolo objavené až v roku 2007, počas svojho života fotografie nikomu neukázala. Súčasťou rozsiahleho diela je aj množstvo fotografií z každodenného života detí, táto pochádza z Chicaga z konca päťdesiatych rokov. (zdroj: autorka Vivian Maier)
Fotografia slávneho reportéra Alfreda Eisenstaedta Deti na bábkovom predstavení v Paríži z roku 1963 je na predaj na najbližšej aukcii fotografií vo Viedni vo WestLicht galérii. (zdroj: Alfred Eisenstaedt/WestLicht auction)
Sally Mann je známa svojimi veľkoformátovými fotografiami na ktorých dlhé roky zachytávala okamihy zo života svojich vlastných detí. Fotografiu s názvom "The New Mothers" vytvorila v roku 1989. (zdroj: Autorka Sally Mann)
Súčasný holandský umelecký fotograf Ruud Van Empel púta pozornosť fotografickými obrazmi uhrančivo sýtych farieb. V sérii World plnom vizuálne magického realizmu z roku 2006 vytvoril aj takéto portréty s témou nevinnosti. (zdroj: Ruud Van Empel)
Súčasná fotografka Loretta Lux vytvára svoje krásne znepokojivé obrazy pomocou kombinácie fotografií, malieb a digitálnej manipulácie. Motívom sú zvyčajne malé deti. (zdroj: autorka Loretta Lux)