Profesor KEVIN ALLRED vyučuje na Rutgersovej univerzite v USA. Ide o jednu z najstarších vysokých škôl, ktoré vznikli ešte pred americkou revolúciou. Jeho predmet má netradičný názov Politicising Beyoncé – alebo v preklade Ako sa Beyoncé politizuje. Speváčkin nový album Lemonade ho však prekvapil: do hudby vniesol ešte viac spoločenských tém. Pre denník SME vysvetľuje, prečo sa nahrávka tak rýchlo stala popkultúrnym fenoménom.
Na univerzite vyučujete o Beyoncé predmet. Stretli ste ju niekedy osobne?
„Zatiaľ som ju, žiaľ, nestretol. Dúfam, že sa jej jedného dňa budem môcť poďakovať za jej hudbu a inšpiráciu. O mojom predmete už počula, ľudia z jej spoločnosti Parkwood totiž vyučovanie niekoľkokrát navštívili a diskutovali so študentmi.“
Jej novinka Lemonade sa pomerne rýchlo stala popkultúrnym fenoménom. Prečo?
„Ak neberieme do úvahy, že Beyoncé je jednou z najvplyvnejších celebrít, základným dôvodom úspechu albumu Lemonade je jeho kvalita. Dokáže s poslucháčmi komunikovať na niekoľkých úrovniach – osobne aj so spoločenskými myšlienkami.

Vyžaduje si akademickú analýzu?
„Samozrejme, a veľmi hlbokú. Aj keď niektoré jeho politické myšlienky sú z hudby zreteľnejšie, stále sa v ňom nachádza mnoho odkazov na historické udalosti, náboženstvo a akademické teórie.“