SME

Jún je mesiacom afro-americkej hudby. Ktorí hudobníci jej dali tvár?

Prezident USA Obama vyzýva ľudí, aby si uctili hudbu, ktorá je neoddeliteľnou časťou amerického kultúrneho dedičstva.

Obama vyhlásil jún mesiacom afroamerickej hudby.Obama vyhlásil jún mesiacom afroamerickej hudby. (Zdroj: TASR/AP)

Prezident Barack Obama vyhlásil jún za mesiac africko-americkej hudby. V každoročnom oficiálnom prezidentskom vyhlásení hovorí, že táto hudba „stelesňuje tvorivého ducha, ktorý je v srdci americkej identity a patrí k najinovatívnejším a najsilnejším formám umenia, aké svet pozná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyzýva verejných činiteľov, učiteľov a všetkých ľudí, aby mesiac oslávili činnosťou, ktorá zvyšuje povedomie a uznanie hudby africko-amerických hudobníkov. Pri tejto príležitosti sme pripravili výber tvorby, ktorá patrí medzi tú najvplyvnejšiu nielen v kontexte africko-amerických muzikantov, ale aj vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Tradíciu zaviedol prezident Jimmy Carter, keď vyhlásil jún roku 1979 vyhlásil za Black Music Month. Obama dáva svoju obľubu populárnej kultúry a hip-hopu najavo často. V apríli sa stretol s viacerými umelcami aby prediskutoval pokračovanie programu My Brother’s Keeper, ktorá pomáha ľudom zasiahnutým rasovou diskrimináciou.

Načítavam video...

Jimi Hendrix

Narodený ako Johnny Allen Hendrix, Jimi dostal svoju prvú akustickú gitaru, keď mal pätnásť rokov. Jeho posadnutie týmto nástrojom však začalo oveľa skôr – na základnej škole so sebou všade nosil metlu, ktorá bola jeho simulovanou gitarou.

Jeho hudobná kariéra začala až po prepustení z armády, do ktorej vstúpil v devätnástich rokoch za riadenie ukradnutých áut. Od založenia zoskupenia The Jimi Hendrix Experience v septembri 1966 sa za tri roky stal najlepšie plateným svetovým rockovým hudobníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Umrel vo veku dvadsiatich siedmich rokov na predávkovanie liekmi na spanie – užil osemnásťnásobok doporučenej dávky. Väčšina ocenení mu bola udelená až po smrti, no za svoj krátky život dokázal navždy zmeniť žáner rockovej hudby a jeho tvorba ovplyvňuje veľké množstvo hudobníkov aj dnes.

Načítavam video...

Michael Jackson

Narodil sa ako ôsme z desiatich detí do robotníckej rodiny žijúce v Indiane. K hudbe inklinoval už od útleho detstva – keď mal šesť rokov, pripojil sa do súrodeneckej kapely Jackson 5.

Už pri prvých nahrávkach a koncertoch si jeho talent všimol magazín Rolling Stone, ktorý mladého Michaela označil za zázračné dieťa a hlavnú atrakciu kapely. Svoj titul kráľa popu však získal až počas sólovej kariéry, ktorá začala albumom Got To Be There v roku 1972.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho hviezdnu kariéru a nespočetné ocenenia striedali mnohé kontroverzie. Blednutie pokožky, plastické operácie a obvinenia zo zneužívania detí. Dlhé roky bol stredobodom záujmu bulváru, ktorý neustále hľadal nové senzácie, skutočné aj vymyslené.

Pionier, ktorý razil cestu modernému popu, bol výnimočný nielen svojou hudbou a vokálnym prednesom, ale aj imidžom a vystupovaním. Po jeho smrti v júni 2009, ktorú spôsobilo predávkovanie predpísanými liekmi predal v nasledujúcich dvanástich mesiacoch 35 miliónov nosičov po celom svete a stal sa tak najpredávanejším umelcom roka.

Načítavam video...

Public Enemy

Jedna z najvplyvnejších a kriticky oceňovaných kapiel osemdesiatych rokov. Boli to práve Public Enemy, kto prvýkrát využili hip-hop ako platformu pre spoločenský a politický komentár a navždy tak žáner zmenili.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Carla Rydera, hlavného textára kapely, bol hip-hop „zdroj správ rovno z ulíc, pravda neskreslená bielymi médiami.“ Bol to práve ich druhý album It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back, ktorým si získali celosvetovú slávu, ale zároveň podnietil podrobné skúmanie a kritiku ich textov zo strany verejnosti.

Jeden z rapperov, Professor Griff, bol z kapely vyhodený, keď pre Washington Post povedal, že Židia môžu za väčšinu zla, ktoré sa na planéte deje. Po týchto problémoch začal postupný pád kapely. Aj keď vydali viacero albumov a koncertujú aj dodnes, úspech druhého albumu sa im nikdy dosiahnuť nepodarilo.

Napriek tomu odkaz ich hudby žije ďalej. Boli jednou z hlavných inšpirácií formácie N.W.A alebo známej Kalifornskej kapely Rage Against the Machine, s ktorej členmi založili nový projekt Prophets of Rage.

SkryťVypnúť reklamu

 

Načítavam video...

Nina Simone

Temperamentná umelkyňa, narodená ako Eunice Waymon, si k hudbe našla vzťah už v detstve. Túžila stať sa pianistkou klasickej hudby. Po dlhých rokoch cvičenia sa jej však nepodarilo získať štipendium na prestížnom Curtis inštitúte.

Populárnej hudbe sa začala venovať, keď mala dvadsať jeden rokov. Pôvodne to mal byť spôsob, ako si popri učení hry na klavír zarobiť. Vtedy si vytvorila pseudonym Nina Simone, aby jej náboženský založená matka nezistila, že hrá svetskú hudbu.

Počas šesťdesiatych rokov podstupovala nekonečné šnúry koncertov a nahrávania. V tejto dobe sa začala čoraz viac angažovať v občiansko-právnych hnutiach. Jej rastúca frustrácia z politickej a spoločenskej situácie sa odrážala aj v jej tvorbe.

V roku 1974 sa so svojou dcérou odsťahovala z Ameriky, čo ukončilo najproduktívnejšiu fázu jej hudobnej tvorby a koncerty a albumy sa stávali stále sporadickejšími. Nina, prezývaná veľkňažkou soulu, vo svojej hudbe hravo spájala prvky jazzu, rocku, popu a blues.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Louis Armstrong a Ella Fitzgerald

Kráľovná jazzu a jeden z najvynaliezavejších trúbkárov dvadsiateho storočia. Obaja mali úspešné kariéry a na pódiách vystupovali viac ako päťdesiat rokov. Ich spoločné albumy však jednoznačne patria k vrcholom ich hudobnej tvorby.

Ella mala náročné detstvo. Žila u nevlastných rodičov a neskôr v štátnom nápravnom centre, z ktorého vo veku šestnástich rokov utiekla a bývala na ulici. Jej kariéra začala, keď sa zoznámila s bubeníkom Chuckom Webbom, ktorý zháňal speváčku. Najväčšiu slávu však získala počas nastávajúcej sólo tvorby a kolaborácií v neskorších rokoch.

Louis sa takisto narodil do chudobného prostredia, no postupne sa vďaka svojmu hraniu a vystupovaniu dostal medzi vyššiu spoločnosť a bol mu dopriaty luxus, ktorý bol v tej dobe vyhradený skoro exkluzívne pre bielych. Za svoju kariéru hral v mnohých významných zoskupeniach a zanechal svoju stopu nielen v jazzovej, ale aj v populárnej hudbe.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločne nahrali a vydali tri albumy, ktoré kritici označili za vrcholnú tvorbu vtedajšej populárnej hudby. Dva z nich vyhrali špeciálnu kategóriu cien Grammy, ktorá oceňuje nahrávky s výnimočným kvalitatívnym alebo historickým významom. 

 

Barack Obama

Súvisiace témy: Michael Jackson
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 399
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 581
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 238
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 842
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 432
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 263
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Jozef Černek: Lulu alebo ako sa dostať do Dramaťáku a hlavne prečo
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 650
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 914
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 479
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 913
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 521
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu