Aby mohol Sean Baker svoj film nakrútiť, musel sa naučiť jazdiť na bicykli a pritom držať v ruke iPhone v kamerovom mode. A aby potom publikum jeho prácu ocenilo, museli ho tvoriť otvorení a tolerantní ľudia. Inak by z menšej filmovej senzácie asi nič nebolo. Jeho hrdinami, či skôr hrdinkami, sú dvaja prostitujúci transvestiti, ktorí sú posadnutí hľadaním muža – zrejme ich pasáka, čo ich sklamal, nahneval a vyprovokoval. Pretože dal pred nimi prednosť nejakej žene.
Vyzerá to síce riadne výstredne a komicky, no film Tangerine je vážny príbeh s progresívnymi ideami, nakrútený s množstvom pochopenia a citu.

Nech sa ľudia pozerajú
Vlani získal cenu na festivale v Karlových Varoch v sekcii Nezávislí, vo štvrtok sa premieta na Art Film Feste v sekcii amerického nezávislého filmu. Pripomína slávneho amerického režiséra Johna Cassavetesa, ktorý ešte v 50. rokoch rázne odmietol štúdiový spôsob nakrúcania a vyšiel do ulíc, kde jeho profesionálny tím spolupracovníkov musel do svojej práce zakomponovať všetko, čo sa na nich dialo.
"Sean Baker si nepýta povolenie, či a kde môže v Los Angeles nakrúcať," hovorí zostavovateľ americkej sekcie Daniel Vadocký. "Nenosí si so sebou komparz, na ulici necháva tých, čo na nej práve sú. Netrápi sa tým, že sú zvedaví a pozerajú sa do kamery, dôležitý preňho zostáva len príbeh."


Na Tangerine nemal Baker skoro žiadne peniaze, preto ho nakrútil na iPhone 5s. Vo výsledku však táto informácia nie je pre film nijako rozhodujúca, je to len taká kuriozita, ktorá ho sprevádza pri premietaní vo svete. Baker pri nakrúcaní použil špeciálnu kamerovú aplikáciu aj šošovku, mal k tomu stabilizujúci mini steadicam, takže nakoniec dosiahol obraz, ktorý svojou kvalitou farieb a rozlíšenia nie je ani horší ani lepší ako ten, čo by dosiahol napríklad kvalitným fotoaparátom.
Extravagantný film, extravagantný názov
Rozhodujúce je, že nakrútil vizuálne krásny film, o ktorom by sa mohlo povedať, že je losangeleskou roadmovie. Nahnevané a ohrdnuté prostitútky sú v ňom stále v pohybe, hnané túžbou po spoločenskom rešpekte a láske. Je štedrý deň, všetci sú doma s rodinami, vonku je už naozaj iba tá ulica.
Košický Art Film Fest uvádza tento extravagantný, vtipný a cynický film pod názvom Transdarinka. "Dúfame, že ním nikoho neurazíme," hovorí Daniel Vadocký. "Vôbec nezodpovedá jeho pôvodnému názvu, no dokonale vystihuje, o čom je."