Bol to pomečiarovský čas, ľudia hľadali pokoj. Csabovi Kissovi zišlo na um nechať vytvoriť mandalu v zrekonštruovanej šamorínskej synagóge, ktorú začal využívať na kultúrne účely. Jeho manželka pochádza z Malajzie, je budhistka, po inšpiráciu nemusel ísť ďaleko.
Podobný nápad sa v roku 1999 mohol zdať absurdný, ale jeho pozvanie skutočne prijali štyria budhistickí mnísi z Indie.
Vytvorenie obrazca im trvalo desať dní, každodennú prácu na mandale začínali aj končili modlitbou. „Boli sme prekvapení, zastavilo sa tu na ne pozrieť takmer 25-tisíc ľudí,“ opisuje Kiss.
Keď mandalu zničili a vysypali do Dunaja, mnohí boli veľmi smutní. „Ale taký je život, strácame všeličo. Nič nie je na večné časy,“ dodáva.
Zážitok z vytvárania mandaly podľa neho pomohol mnohým. „Stále to v nás rezonuje,“ tvrdí.
O rok si to zopakovali už aj s prítomnosťou dalajlámu. Čo vlastne všetky tie štvorce a kruhy mandaly predstavujú?
Zjednotenie
Mandaly sú založené na veľmi starom princípe pochádzajúcom pôvodne z Indie, dodnes však zostal súčasťou živej duchovnej tradície tibetského budhizmu.
„Mandala má veľa významov. Môže symbolizovať vyrovnanosť a rovnováhu bytia, je to vyšší duchovný princíp, stav, dimenzia,“ vysvetľuje Lukáš Chmelík, ktorý sa štúdiu tibetského budhizmu venuje už dvadsať rokov.

Mandaly sú akýmisi svätými obrázkami budhistov, ktoré im majú pomáhať prechádzať z bežného vnímania na duchovnú úroveň. „Meditácia na mandalu sa považuje za vyššiu formu duchovného cvičenia. Jednou z meditačných techník je symbolické obetovanie všetkého, k čomu sme pripútaní,“ opisuje Chmelík.
Mandala by človeku mala pomáhať zbavovať sa materiálnych zbytočností, prenášať ho do stavu osvietenia, oslobodenia, nirvány. Nič nie je trvalé, všetky javy sú dočasné a prechodné – taký je základný odkaz mandál.
„Obsahujú v sebe vznik a zánik vecí. Ak sú zložky bytia v rovnováhe, bytie pokračuje, ak nie je, bytie zaniká,“ vysvetľuje Chmelík.
Odraz ideálneho
Slovo mandala pochádza zo staroindického jazyka sanskrit, prekladá sa ako stred a okolie. Etymologicky pochádza mandala zo slova manda, ktoré znamená nádoba a z prípony la, čo je esencia. Mandala je teda akousi nádobou na esenciu.