SME

Michal Kaščák: Učenie zemepisu sa zatiaľ odkladá

Na Pohode sa nefetuje, na Pohode nie sú orgie. V našich končinách je organizácia takého hudobného festivalu zázrak.

Riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák má niekoľkokrát za rok pocit, že mu to prerastá cez hlavu. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Už dvadsať rokov čelí festival Pohoda množstvom problémom, neprajníkom aj napätej spoločenskej atmosfére. Jeho šéf MICHAL KAŠČÁK hovorí o tom, ako to dokázal prežiť.

Pôvodne ste chceli organizovať len malý festival v Trenčíne, za dvadsať rokov sa však z Pohody stal tak trochu kolos. Neprerastá vám občas cez hlavu?

„Ten pocit mám niekoľkokrát za rok. Nikdy sme si však nechceli naložiť viac, než by sme dokázali zvládnuť a snažili sme sa, aby Pohoda rástla postupne. Od roku 2010 si drží rovnakú kapacitu a tú už navyšovať nechceme.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cítite tlak, aby bol festival komerčnejší?

„Cítim tlak, hoci skôr vyplýva z môjho vnútorného pocitu. Pýtam sa sám seba každý rok, či naša ponuka dokáže osloviť dostatočný počet návštevníkov, aby festival dokázal prežiť. Niektoré ročníky dopadli ekonomicky zle – v tých chvíľach som nevedel, či festival s takouto dramaturgiou na Slovensku obstojí.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako ste si vtedy odpovedali?

„Dostávame veľa rád, ako festival rozšíriť, zmeniť, aby sa zaručene vypredal a v dostatočnom predstihu. Jednou z nich napríklad je, aby sme pozývali viac hudobníkov zo stredného prúdu. Tomu som zatiaľ odolal, hovorím si, že musíme vytrvať v smere, aký sme si stanovili na začiatku. Musíme byť presvedčení, že ponúkané umenie stojí za to. Radšej by som zmenšil kapacitu Pohody, než menil jej charakter.“

Zápasíte potom niekedy s pocitom, že ste zlyhali?

„Keď ste zodpovedný za dramaturgiu, ktorá na festival nepriláka také množstvo ľudí, koľko by ste očakávali, prirodzene sa sám seba pýtate, či ste zlyhali. Festival niekedy nevyzerá na stopercent podľa našich predstáv, zasahuje doňho veľa premenných. Stále sa však snažíme o čo najlepší výsledok a nič si nechceme zjednodušiť. Napokon, prerobili sme už aj na vypredanom festivale.“

Kedy za tých dvadsať rokov bolo pre vás najťažšie festival organizovať?

„Po nešťastnom roku 2009. No aj tento rok som mal pocit, že pracujeme na tom najnáročnejšom vydaní. Ťažké boli, pochopiteľne, aj začiatky, mesto na Pohodu najprv nebolo pripravené. Až neskôr ju začalo tolerovať a dnes je už v Trenčíne vítaná. Dodnes však zápasíme s množstvom neprávd, ktoré sa o nás popísali.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Napríklad?

„Príkladov je veľa a rastú snáď rýchlejšie ako samotný festival. Časopis Zem a Vek po jednom ročníku publikoval také scifi, že som to dal prečítať všetkým kolegom, aby vedeli, kde vlastne pracujú.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C48KT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu