SME

Sigur Rós predviedli podmanivé vizuálne divadlo, Parov Stelar nekončiacu diskotéku (piatok na Pohode)

Druhý deň Pohody bude v znamení vysokých teplôt, vystúpi filharmónia z Ostravy aj islandská skupina Sigur Rós. Deň na hlavnom pódiu ukončí tanečná zábava v réžii Parov Stelar.

Spevák Jónsi predviedol typickú hru slákom na elektrickú gitaru.Spevák Jónsi predviedol typickú hru slákom na elektrickú gitaru. (Zdroj: SITA)
  • Piatkové počasie sa vyšplhá na 28 stupňov, noc bude oblačná.
  • Večer vystúpia Sigur Rós, Saul Williams, Netherlands Dans Theater a Parov Stelar.
  • Pozrite si fotogalériu zo štvrtka.
Prečítajte si tiež: PJ Harvey priniesla hudbu vojnových zón (štvrtok na Pohode) Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minúta po minúte

00:45 Atmosféru moskovského podzemia priniesla ruská DJka Nina Kraviz. Narodila sa na Sibíri, študovala, aby sa stala zubárkou, potom bola moderátorkou v rádiu a dnes je z nej hudobnícka hviezda. Hneď po jej sete na rovnakom pódiu vystúpi Islanďan Bjarki, Kravitzovej priateľ.

00:30 Rakúsky DJ Marcus Füreder, dnes známy po celom svete najmä ako Parov Stelar, priniesol na Pohodu celú kapelu a trenčianske letisko spolu poriadne roztancovali v rytmoch elektro swingu. Zazneli všetky známe hity vrátane Catgroove alebo All Night. Ku koncu koncertu už skákal každý a kapela by dokázala hrať aj do rána, keby jej neskončilo časové okno.

SkryťVypnúť reklamu

00:05 Na hlavnom pódiu sa do finále dostáva tanečná zábava v réžii Parov Stelar.

22:55 Moderný balet vniesli medzi dav profesionálni tanečníci z Netherland Dans Theater. Šestnásť mladých tanečníkov od 17 do 22 rokov, odetých do priliehavých tanečných body, predviedlo tri ucelené tanečné choreografie s názvami Mutual Comfort, Feelings a Cacti. Etablovaný tanečný súbor funguje už od roku 1959, ako choreograf  a neskôr aj umelecký riaditeľ v ňom do roku 1999 pôsobil aj Čech Jiří Kylián.

21:45 Koncert Sigur Rós venoval Michal Kaščák zosnulému novinárovi Jurajovi Kušnierikovi, ktorý o hudbe Islandu napísal knihu. Trio so spevákom Jónsim vystupovalo počas západu slnka a ako sa za pódiom stmievalo, tým viac na seba pútalo pozornosť ich premyslené vizuálne divadlo. Už v úvode hudobníkov zahalil dym, vtedy ešte hrali skôr hlučné ambientné skladby plné ruchov.

SkryťVypnúť reklamu

Temnota pokračovala aj v nasledujúcich minútach, aj keď tón koncertu sa trochu zmenil. Hudobníci sa od pultov presunuli k elektrickým gitarám a bicím, čo hudbe dodalo rockový nádych. Najvýraznejším bol Jónsi so svojím clivým falzetom, ktorý dodával dunivým skladbám nádych krehkosti. Predviedol aj svoju typickú hru slákom na gitare. 

Špeciálnou kapitolou bola projekcia, ktorá nechávala hudobníkov strácať sa v sieťovitých obrazcoch, reliéfe hornatej krajiny alebo priamo uprostred záhybov skál. Keď sa navyše obrazovky prekryli, vytváralo to podmanivý trojdimenzionálny efekt. Pôsobilo to výnimočne, aj keď väčší minimalizmus by hudbe Sigur Rós možno pristal viac.

21:30 Skákalo sa aj pred Budiš stageom, kde rozvírila podvečerný vzduch energická trojica My baby. Amsterdamská kapela, ktorá má za sebou už aj festivaly ako Glastonbury či Sziget, odpálila na čele s vokalistkou Cato van Dyck svoj voodoo trans namiešaný z folku a dav burácal.

SkryťVypnúť reklamu

19:40 Kto pozná minulosť a pôsobenie Saula Williamsa, vedel, že jeho koncert na Pohode bude špeciálny. Spevák hneď na začiatku vystúpenia zišiel z pódia medzi ľudí a uprostred davu začal rapovať.

19:30 Ak The Vaccines vniesli energiu na hlavné pódium, tak poľská skupina Hanba! energiou priam sršala. Ich mix folku, punku, rocku a klezmeru zaplavil Nay tanečný dom. Kto si mal chuť v sobotu popoludní zaskákať, poľská skupina, ktorá zaujala aj za oceánom, bola tá pravá voľba.

19:15  V rármci série "tajných koncertov" v Café Kušnierik práve na pódium vystúpil rapper Bene.

19:00 Michal Hvorecký sa v literárnom stane rozprával so sýrskou spisovateľkou žijúcou v Nemeckom exile Rashou Abbas. Knižný trh v Sýrii sa vraj už zmenil, kým niekedy prevažovala poézia, dnes sú už kníhkupectva plné beletrie. Veľmi silnú tradíciu má v Sýrii aj Franz Kafka. Autorka hovorila aj o tom, že väčšina sýrskych spisovateľov dnes žije v exile. Michal Hvorecký prečítal úryvok z poviedky Nemčina v škole života, ktorú sám preložil do slovenčiny z nemčiny.

SkryťVypnúť reklamu

19:00 Na Pohode tradične nechýba ani britská gitarová hudba. Koncert The Vaccines, ktorí sa v tvorbe inšpirujú rockenrollom z 50tych rokov, bolo v podvečernej letargii príjemné, aj keď ničím extra výnimočné. Jedine keď tak vystupovaním speváka, ktorý väčšinu času nepochopiteľne kľačal na pódiu. V tejto polohe odspieval aj zrejme najznámejšiu pieseň kapely, rozchodovú baladu Post Break Up Sex. Justin Young mal pekný, zaujímavý hlas, chcel však až príliš pripomínať drsného opitého frajeríčka. Na kolená z toho diváci rozhodne nepadali.

18:09 Do stanu Pokec chodia návštevníci festivalu na Speed dating. Za hodinu sa len tak porozprávajú s ďalšími desiatimi ľuďmi.

17:30 Od šiestej sa bude vysielať naživo koncert The Vaccines, môžete si ho pozerať na webe Pohody.

SkryťVypnúť reklamu

15:55 Takto to vyzerá v backstage hlavného pódia počas aj po koncerte Českých hudobníkov:

15:45 V literárnom stane Martinus predstavila svoju knihu Jeden z nás: Príbeh o Nórsku nórska spisovateľka Åsne Seierstad. Na viac ako päťsto stranách sa zameriavala na detstvo, dospievanie, milostný aj politický život masového vraha Andersa Breivika. "Stále však neviem odpoveď na to, prečo pred piatimi rokmi zavraždil 77 ľudí," povedala. Rolu zohrala kombinácia faktorov, najdôležitejšie bolo podľa nej Breivikovo detstvo, keď sa ho úrady snažili zobrať od matky a nikde sa necítil vítaný. Počas dospievania sa snažil zapadnúť, no všade sa stretával s odmietaním a tak si vytvoril vlastnú ideológiu, ktorej pokus o naplnenie skončil katastrofou.  

SkryťVypnúť reklamu

15:30 Pozrite si akustické vystúpenie skupiny BULP, aktuálneho držiteľa ocenenia Objav roka Radio Head Awards. 

15:00 Česká kapela Zrní zahrala na Pohode druhýkrát. Prvýkrát vystúpili na festivale pred tromi rokmi. Tentokrát ich sprevádzala Janáčkova Filharmónia z Ostravy. Túto spoluprácu si vyskúšali už v roku 2015 na festivale Colours of Ostrava. Na trenčianskom letisku hrali v piatok popoludní na hlavnom pódiu. Zazneli najznámejšie piesne ako Rychta, Dva alebo Hýkal z albumu Soundtrack ke konci světa, ale aj skladky z posledného štúdiového albumu Následuj kojota. K piesni Dva sa pripojila aj slovenská speváčka Nina Marinová. Spevák a frontman kapely Jan Unger si po vystúpení pochvaloval atmosféru počas vystúpenia.

14:00 Pozrite si fotografie z piatkového rána na Pohode a spoločného koncertu skupiny Zrní a Janáčkovej filharmónie z Ostravy.

SkryťVypnúť reklamu

13:30 Počasie sa postupne mení, vietor prináša mraky. SHMÚ hlási 24 stupňov.

13:05 Pozrite si naživo vystúpenie Shibusa shirazu orchestra naživo na webe Pohody.  Ich hudba vychádza z improvizácie, jazzu a rocku. Pred Pohodou vystúpili na  známom Glastonbury festivale v Anglicku.

12:45 Najviditeľnejšou spomienkou na zosnulého novinára Juraja Kušnierika je kaviareň uprostred areálu, kde okrem kníh, kávy nájdete aj niekoľko utajených koncertov.

12:00 Pozrite si koncert Janáčkovej filharmónie z Ostravy naživo na webe Pohody.

11:00 Vyberte si koncerty z našich tipov a nechajte sa prekvapiť viac aj menej známymi interpretmi.

10:30 Sigur Rós dorazili na festival. Michal Kaščák povedal, že ich tím prišiel na letisko už v pondelok.

10:00 Prvé ráno festivalu bolo už tradične v znamení dlhých radov na sprchy.

SkryťVypnúť reklamu

9:00 SHMÚ a festival Pohoda hlásia popoludní teplotu maximum 28 stupňov Celzia. Noc by podľa predpovede mala byť teplejšia, ale aj oblačnejšia. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 927
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 989
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 495
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 753
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 540
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 3
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


36
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 129
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 201
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 51 032
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 38 166
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 077
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 263
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 437
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 621
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu