Bol divoký západ predzvesťou terorizmu? Americký režisér Antoine Fuqua si myslí, že áno. Verí, že diváci vytušia podobnosť, keď v septembri príde do kín jeho remake slávneho westernu Sedem statočných. Skupina banditov bude znovu plieniť dedinu osídlenú pracovitými sedliakmi, vypaľovať ich kostol, brať im úrodu a vyháňať ich z domovov. Až kým im nepríde na pomoc sedem mužov, ktorí majú len o niečo lepšiu povesť ako tí, proti ktorým zaútočia.
Prirodzená reakcia na remake takéhoto druhu býva zvyčajne odmietavá. Na čo to bude dobré? Treba však pripomenúť, že aj western Johna Sturgesa z roku 1960 bol remakom. Pôvodný príbeh priniesol v roku 1954 Akira Kurosawa, keď nakrútil Sedem samurajov. Možno sa aj vtedy hlásili nejakí nespokojní.
Štúdio Metro Goldwyn Mayer už zverejnilo trailer k novému filmu, vďaka čomu z pôvodného počtu skeptikov už zrejme niekoľko ubudlo. Antoine Fuqua sa k práci na westerne dostal v čase, keď už má tento žáner za sebou bohatý a v mnohom inšpiratívny vývoj. Medzi najdôležitejšie zmeny patril prechod od hrdinov k antihrdinom, a Fuqua, zdá sa, nechcel tento element vynechať.


Siedmi statoční najprv iba pohŕdali dedinčanmi, ktorým sa rozhodli pomôcť. Úlohu zničiť brutálnu presilu nepriateľov prijali len preto, že sa považovali za stratenú generáciu a predstava, že sa pustia do nemožnej misie, sa im zdala povznášajúco tragická. Neľutovali sedliakov, že sa stali obeťami tyranov, pretože nevedeli narábať so zbraňami a ubrániť sa. Nakoniec ich však obdivovali, keď ich lepšie spoznali.
Pre úspech remaku bude veľmi dôležité, akú mieru rukopisu a umeleckého vkusu si režisér zachoval a s akým nadšením pristúpil k legendárnemu príbehu. V rozhovore pre agentúru Reuters hovoril, že herci sa mu sami ponúkali, keď sa dozvedeli o jeho plánoch. Do procesu rýchlo naskočili Denzel Washington aj Chris Pratt, a Ethan Hawke, jeho blízky kamarát od čias Training Day (2001), sa mu až vyhrážal bitkou, ak ho neobsadí. Novú tvár westernu a divokého západu zároveň dopĺňajú herci z Mexika, Kórey aj originál Indián.
Z dvojminútovej upútavky to zrejmé nie je, ale v tomto filme odznie posledná kompozícia Jamesa Hornera. Skladateľ Titanicu zomrel pred rokom pri páde lietadla, ale ešte stihol napísať hudbu k Siedmim statočným. Nečakal na začiatok nakrúcania, išiel len podľa scenára. Antoine Fuqua vraj o tom nevedel, myslí si, že James Horner mu chcel pripraviť prekvapenie.