Banská Bystrica 23. apríla (TASR) - Rozsiahlu umeleckú bilanciu Vladimíra Kompánka ponúka výstava v banskobystrickej Štátnej galérii. Jeden z najvýraznejších výtvarných umelcov moderného slovenského umenia prezentuje prierezový výber z tvorby za ostatných 60 rokov.
V diele originálne spojil európsku modernu s mytológiou a obdivom k rodnej krajine. Tvorbu umelca považujú za výrazne ucelenú a slovenská umenoveda ju pokladá za veľmi kvalitnú v kontexte domáceho i európskeho moderného umenia. Kompánek patrí ku kľúčovým postavám domácej moderny od druhej polovice 50. rokov 20. storočia.
V expozícii Výber zo súborného diela sú zastúpené aj rané maliarske práce a sochárska tvorba z 50. rokov - súbor zvoničiek, madon, cyklus "znakových" obrazov zo 70. rokov prevažne ladených v modrých a zelených tónoch. Na jednu z ústredných Kompánkových tém upozorňujú sochy a obrazy roztancovaného fašiangového karnevalu i obrazy "dávnych zím" ako aj sochy zvoničiek a poľných či lesných znakov zo zváraného železa i obrazy, ktorých témou sú rôzne mytologické výjavy.
Kompánek sa narodil v roku 1927 v Rajci. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU) v roku 1954. Je jeden z iniciátorov a významných predstaviteľov Skupiny Mikuláša Galandu.
Výstava potrvá do 12. júna 2005.